Jakie dane powinna zawierać pieczątka podmiotu leczniczego SP ZOZ-u (ośrodek rehabilitacji dziennej, oddział rehabilitacji pulmonologicznej) umieszczona na zwolnieniu lekarskim?
Na druku zwolnienia lekarskiego można przystawić pieczęć nagłówkową w podstawowym stopniu identyfikującą podmiot wykonujący działalność leczniczą, w którym świadczeń udziela lekarz wystawiający zaświadczenie o niezdolności do pracy (nazwa, adres, NIP), tak aby możliwe było porównanie danych zawartych na zwolnieniu lekarskim oraz w decyzji upoważniającej do wystawiania zwolnień lekarskich.
Zgodnie z art. 55 ust. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - dalej u.ś.p.u.s, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r., kiedy weszła w życie ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw - dalej u.z.u.ś.p., zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy zawiera:
Jednak zgodnie art. 23 u.z.u.ś.p. możliwe jest wystawianie zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach, w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie ustawy nowelizującej, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2017 r. Przed wejściem w życie ustawy nowelizującej zawartość zaświadczenia lekarskiego była określona w art. 55 ust. 2 u.ś.p.u.s. Zaświadczenie wystawione na podstawie dotychczasowych przepisów zawiera informacje identyfikujące ubezpieczonego, któremu zostało ono wystawione, jego płatnika składek, wystawiającego zaświadczenie lekarskie i jego miejsce wykonywania zawodu oraz:
Szczegółowe zasady wystawiania zaświadczeń o niezdolności do pracy określone były w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do którego załącznikiem był druk ZUS ZLA. Na druku tym znajduje się miejsce na przystawienie "pieczęci podmiotu wykonującego działalność leczniczą".
Żaden ze wskazanych przepisów nie określa jaki zakres informacji powinien zostać zawarty na pieczęci "podmiotu wykonującego działalność leczniczą." Przepisy art. 55 u.ś.p.u.s., w brzmieniu obecnie obowiązującym, jak również obowiązującym przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, jedynie zdawkowo odnoszą się do miejsca udzielania świadczenia zdrowotnego. Należy jednak pamiętać, że lekarz który chce uzyskać upoważnienie do wystawiania zaświadczeń o niezdolności do pracy, we "Wniosku w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich" (ZUS ZFLA) podaje NIP, nazwę skróconą oraz dane adresowe miejsca wykonywania zawodu.
Z powyższych przepisów wywieść więc można, że na druku zwolnienia lekarskiego można przystawić pieczęć nagłówkową w podstawowym stopniu identyfikującą podmiot wykonujący działalność leczniczą, w którym świadczeń udziela lekarz wystawiający zaświadczenie o niezdolności do pracy (nazwa, adres, NIP), tak aby możliwe było porównanie danych zawartych na zwolnieniu lekarskim oraz w decyzji upoważniającej do wystawiania zwolnień lekarskich.