W czwartek 27 sierpnia 2015 roku w Sejmie odbyła się konferencja parlamentarnego zespołu ds. samorządności pt. "Razem bezpieczniej - dopalacze, nowe wyzwanie dla bezpieczeństwa dzieci w szkołach". W zakresie przeciwdziałania i zwalczania dopalaczy niezmiernie ważna jest edukacja oraz działania profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży - podkreślali uczestnicy konferencji.
Jak powiedział główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz,
zawierające groźne dla zdrowia substancje psychoaktywne dopalacze to także narkotyki.
- Jeżeli chodzi o zagrożenie, to możliwość uzależnienia jest taka sama. Dopalacze często są dostępne po niskiej cenie, ponieważ ich produkcja jest tania. Lekarzom pozostaje leczenie objawowe i czasami czekanie czy pacjent przeżyje czy nie - powiedział szef GIS.
Wiceszef MSW Stanisław Rakoczy przypomniał, że 1 lipca 2015 roku weszły w życie nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii; 114 substancji psychoaktywnych zostało wpisanych na listę środków odurzających. Jak dodał ruszyła kampania informacyjno-edukacyjna "Dopalacze kradną życie". Rakoczy poinformował, że na początku września MSW ogłosi konkurs na spot promujący zdrowy tryb życia.
Insp. Anna Kuźnia z Komendy Głównej Policji podkreśliła, że niezmiernie istotna jest prewencja, edukacja oraz działania profilaktyczne. Zapewniła, że przeciwdziałanie i zwalczanie dopalaczy jest priorytetem policji, która prowadzi szkolenia funkcjonariuszy w tym zakresie.
- Edukacja skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży oraz programy profilaktyczne przynoszą wymierne efekty. Widzimy, że to zagrożenie jest mniejsze - powiedziała policjantka.
Z opublikowanego na początku sierpnia raportu Prokuratury Generalnej wynika, że prokuratury w całym kraju prowadzą ponad 200 śledztw ws. wprowadzania do obrotu tzw. dopalaczy. Zarzuty dokonania przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu postawiono ponad 100 osobom.
PG zwróciła się do prokuratur w kraju o informacje dotyczące śledztw w sprawie dopalaczy w związku z masowymi zatruciami tymi substancjami, głównie na Śląsku. Od początku fali zatruć, które nastąpiły w drugim tygodniu lipca 2015, zmarły dwie osoby. Od początku lipca 2015 w całym regionie odnotowano kilkaset podejrzeń zatruć dopalaczami.
Według danych statystycznych policji z końca lipca 2015, od 1 stycznia 2015 do połowy lipca 2015 w zakresie walki z dopalaczami policja wszczęła ponad 1100 postępowań przygotowawczych, najwięcej - bo 877 - na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz 260 z Kodeksu karnego - przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Tylko w lipcu 2015 zabezpieczono prawie 80 kg substancji oraz ponad 8 tys. sztuk różnych opakowań. Zatrzymano w sumie 176 osób. Część z nich weszła w tryby przepisów karnych, inni są karani w trybie administracyjnym.
Rząd zainicjował kampanię społeczną, mającą uświadamiać niebezpieczeństwa wynikające z zażywania nieznanych substancji. 29 lipca 2015 instytucje publiczne, organizacje pozarządowe i media podpisywały się pod Paktem Społecznym Przeciw Dopalaczom. Jego treść brzmi: "Jesteśmy przeciw - dopalaczowym zbrodniom. Jesteśmy za - życiem wolnym od narkotyków. Dołącz do nas i powiedz innym: dopalacze kradną życie! Działaj! Twórz! Żyj!".(pap)
LEX Apteka to jedyny na rynku elektroniczny serwis dla właścicieli i kierowników aptek, który odpowiada na najważniejsze pytania z zakresu prawa farmaceutycznego dotyczącego aptek, prawa pracy w aptekach, marketingu i zarządzania, rynku leków oraz praw i ochrony klientów aptek. Serwis zapewni każdemu farmaceucie codzienny dostęp do czytelnych i jasnych informacji i interpretacji prawa między innymi z zakresu: zasad wydawania recept, dystrybucji leków, sposobów na zwiększenie sprzedaży w aptece, narzędzi marketingowo – reklamowych oraz sprzedażowych jakie można wykorzystywać w aptece.
Więcej informacji: www.lex.produkty.pl