Na rozpatrzenie przez Senat czeka nowelizacja ustawy z 6 września 2001 roku - Prawo farmaceutyczne. Sejm i Senat w pakiecie nowelizuje bowiem kilka ustaw zdrowotnych z związku z epidemią COVID-19. W wymienionej ustawie, jak też w ustawie dotyczącej bezpieczeństwa żywności i żywienia oraz w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia – parlamentarzyści planują wprowadzić zmiany dotyczące elektronizacji obsługi zapotrzebowań składanych w tzw. trybie importu docelowego.
Wsparcie elektronizacji importu docelowego
Nowelizacja ma za zadanie wesprzeć elektronizację procedury importu docelowego, a także importu interwencyjnego leków oraz procedury sprowadzania z zagranicy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędnych dla ratowania życia lub zdrowia bez konieczności realizowania obowiązku powiadomienia GIS o wprowadzeniu do obrotu.
Chodzi konkretnie o elektronizację procedury wystawiania i rozpatrywania zapotrzebowań na leki i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia oraz wystawiania i rozpatrywania zgłoszenia przedsiębiorcy prowadzącego działalność polegającą na prowadzeniu hurtowni farmaceutycznej o konieczności wydania zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego.
Zmiany mają wpłynąć na szybkość wskazanych procedur - spowodują lepsze zabezpieczenie pacjentów w leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. - W związku z trwającą informatyzacją ochrony zdrowia, wprowadzenie regulacji, która przyspieszy obieg dokumentacji i podjęcie decyzji o sprowadzeniu z zagranicy niedostępnego w Polsce produktu leczniczego jest korzystne dla pacjenta i zdecydowanie uzasadnione - powiedziała Prawo.pl, Elżbieta Piotrowska - Rutkowska, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
Systemu Obsługi Importu Docelowego (SOID)
Za sprawą noweli prawa farmaceutycznego powstanie też System Obsługi Importu Docelowego (SOID), który umożliwi składanie zapotrzebowań i zgłoszenia o konieczności wydania zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego, rozpatrzenie zapotrzebowań oraz wniosków.
Nowelizacja zakłada ponadto przesunięcie terminu obowiązywania obowiązku aptek do podłączenia się do systemu teleinformatycznego KPK w obszarze wymiany recepty transgranicznej w postaci elektronicznej.
Ten sposób komunikacji stosowany byłby na żądanie pacjenta w Indywidualnym Koncie Pacjenta (IKP).