Dofinansowanie pobytu w sanatorium umożliwia ZUS, chcąc ubiegać się o taką formę wsparcia, pacjent musi postarać się o skierowanie lekarskie. Wystawić je może lekarz pierwszego kontaktu, ale także każdy inny specjalista. Lekarz obowiązany jest wypełnić odpowiedni wniosek i opisać w nim szczegółowo, jakie efekty ma przynieść leczenie. Zasadność takiego skierowania sprawdza się zazwyczaj w dodatkowym badaniu orzecznika ZUS.

 

Sanatorium opłacane przez ZUS - dla kogo

Dofinansowanie sanatorium ZUS ma służyć prewencji rentowej, dlatego też wsparcie skierowane jest do tych pacjentów, u których choroba zagraża utratą zdolności do pracy. Istotne tutaj jest, by leczenie sanatoryjne skutkowało dobrymi rokowaniami dla stanu zdrowia pacjenta. W przypadku, pozytywnej opinii ZUS w temacie dofinansowania – pacjent skierowany zostaje do ośrodka rehabilitacyjnego, znajdującego się najbliżej jego miejsca zamieszkania.

Czytaj w LEX: Zasady wystawiania skierowań na rehabilitację leczniczą oraz kwalifikowania/dobierania zabiegów >>>

Czytaj także na: Kuracjusze na wymagany w sanatoriach standard jeszcze poczekają>>

Na program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej mogą liczyć trzy grupy chorych:

  • pracujący, zagrożeni całkowitą bądź częściową niezdolnością do pracy;
  • uprawnieni do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego;
  •  pobierający rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy rokujący jednocześnie odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji.

Jak uzyskać skierowanie na rehabilitację leczniczą

Osoba zainteresowana otrzymaniem dofinansowania ZUS na pobyt w sanatorium, powinna udać się do lekarza, który wystawi odpowiedni wniosek. Ważne jest, by lekarz, który wystawia tego typu wniosek – prowadził leczenie, znał przebieg i historię choroby. Istotne jest, aby lekarz zaznaczył we wniosku, że jeśli ZUS wyśle pacjenta do sanatorium, to zdrowie ulegnie poprawie na tyle, by pacjent mógł wrócić do aktywności zawodowej.

Czytaj w LEX: Ulga rehabilitacyjna na przykładach >>>

Czytaj w LEX: Wystawanie skierowań na rehabilitację w ramach prewencji rentowej >>>

Wniosek może przyznać także lekarz orzecznik ZUS, który sprawdził, dlaczego tak długo pacjent pozostaje na zwolnieniu lekarskim lub, gdy orzeknie o niezdolności pacjenta do pracy, w przypadku ubiegania się o rentę.

Złożenie wniosku. Czas oczekiwania na decyzję 

Pacjent z wnioskiem od lekarza powinien udać się do oddziału ZUS w miejscu swojego zamieszkania, celem złożenia tam dokumentu. Zanim ZUS wyda decyzję często chce przebadać pacjenta. Otrzymuje on wtedy wezwanie do lekarza orzecznika ZUS.
Na decyzję o przyznaniu sanatorium czeka się około miesiąca. Pacjent dostaje informacje na piśmie o akceptacji bądź odrzuceniu wniosku. W przypadku akceptacji pacjent dostanie ponadto skierowanie z datą i miejscem rehabilitacji. Nie trzeba samemu rezerwować turnusu, ponieważ pobyt jest już zarezerwowany – ZUS sam kontaktuje się z obiektem, do którego wysyłany jest pacjent.

Koszty rehabilitacji całkowicie pokrywa ZUS

Wszelkie koszt rehabilitacji – leczenie, zakwaterowanie i żywienia – pokrywa ZUS. Koszty dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego z miejsca zamieszkania i z powrotem ZUS refunduje do wysokości ceny biletu najtańszego środka komunikacji publicznej.

Rodzaje rehabilitacji, z jakiej można skorzystać w ramach prewencji rentowej ZUS

ZUS kieruje na rehabilitację leczniczą w następujących grupach schorzeń:

  • W systemie stacjonarnym: narząd ruchu, układ krążenia, układ oddechowy, choroby psychosomatyczne, onkologiczne po operacjach gruczołu piersiowego.
  • W systemie ambulatoryjnym: narząd ruchu, układ krążenia.

 

Czytaj w LEX: Nadzór i kontrola w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego >>>

Czytaj w LEX: Gmina uzdrowiskowa jako przykład gminy o specjalnym statusie >>>