Z ostatnich informacji przekazywanych przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia wynika, że część szczepionek na HPV jest już na pewno w magazynie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, a kolejna partia miała trafić do niego we wtorek.
Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska” zaznacza, że są to szczepionki dwóch firm. Jedna ze szczepionek jest dziewięciowalentna, a druga – dwuwalentna. - Różnią się zakresem obejmującym liczbą patogenów, choć dwa podstawowe patogeny mają takie same – dodaje. Kolejna różnica to czas, po którym należy podać drugą dawkę. W zależności od rodzaju szczepionki będzie to albo pięć, albo sześć miesięcy.
Zabezpieczona jest też podobno liczba szczepionek. Zostaną podzielone miedzy województwa, w zależności od populacji. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że każdy chętny będzie mógł się zaszczepić. Programem zostanie objętych 313 tys. dzieci z rocznika 2011 i 396 tys. dzieci z rocznika 2010.
Sprawdź w LEX: Czy Karta Szczepień jest jednocześnie zaświadczeniem o szczepieniu? >
Szczepienie na HPV - czy znajdą się chętni
Wszystko wydaje się dopięte na ostatni guzik, poza powszechną informacją o tym, że szczepienie na HPV jest dostępne za darmo, kto i gdzie może się zaszczepić. Dlatego w takiej sytuacji uzasadnione jest pytanie, czy chętni się znajdą.
- Nie ma żadnej informacji o kampanii edukacyjno-informacyjnej. Zmarnowano tyle czasu, mimo wiedzy o stosunku Polaków do szczepień. Mało kto wie, że takie bezpłatne szczepienia będą, kto może z nich korzystać i kto je będzie prowadził. Sugerowaliśmy, aby szczepienia wykonywane były w szkołach, po udzieleniu zgody przez rodziców, ale nie było na takie rozwiązanie zgody Ministerstwa Zdrowia. Możliwe, że wynika to z tego, że szczepienia na HPV to dla niektórych temat tabu – dodaje Irena Rej.
Tymczasem w ciągu swojego życia 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu, pochwy, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej oraz okolic głowy i szyi.
Czytaj także na Prawo.pl: Szczepienia na HPV tylko w poradni POZ, bez udziału szkół
Z ostrożnością do zainteresowania programem szczepień na HPV podchodzi także wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. – W rocznikach uprawnionych do szczepień nie ma dużej liczby dzieci. Zainteresowania nie ma nawet najpopularniejszymi szczepionkami – dodaje.
Irena Rej zaznacza, że szczepionki mają długi termin ważności. – Jeśli nie zostaną wykorzystane teraz, jest pomysł, aby korzystały z nich dzieci z kolejnych roczników – mówi.
Dane o sczepieniach trafią do elektronicznej Karty Szczepień
Zgodnie z opublikowanym właśnie zarządzeniem prezesa NFZ dane o szczepieniu na HPV będą musiały trafić do elektronicznej Karty Szczepień, podobnie jak informacje o szczepieniu na Covid-19 i na grypę (konieczności wprowadzania danych do systemu teleinformatycznego nie ma nawet w przypadku obowiązkowych szczepień).
Zobacz procedurę w LEX: Postępowanie z dokumentacją medyczną dotyczącą szczepień obowiązkowych >
Z tego dokumentu wynika, że szczepienie będzie przysługiwało dziewczętom i chłopcom w 12 i 13 roku życia, do ukończenia przez nich 14 roku życia, w schemacie 2-dawkowym.
- umówienie świadczeniobiorcy na szczepienie za pośrednictwem serwisu Centralnej e-Rejestracji
- kwalifikację do szczepienia;
- wykonanie szczepienia przez osobę uprawnioną zgodnie z przepisami;
- wpis w elektronicznej Karcie Szczepień potwierdzający kwalifikację do szczepienia;
- wpis w elektronicznej Karcie Szczepień potwierdzający wykonanie szczepienia
- Cyfryzacja jest właściwym kierunkiem. Dane o szczepieniach w systemie e-zdrowie zapewnią sprawozdawczość. Nie będzie konieczności przesyłania ich do sanepidu – mówi Tomasz Zieliński,
Co istotne – jak wynika z zarządzenia prezesa NFZ - szczepienie na HPV będzie można wykonać nie tylko w poradni POZ, do której zapisane jest dziecko. Kij ma jednak dwa końce. Bo może się okazać, że niektóre poradnie POZ nie zaopatrzą się w szczepionki. - Nie będzie bowiem takiego obowiązku, tak jak nie było obowiązku zaopatrzenia się w testy combo – dodaje Tomasz Zieliński.
Czytaj w LEX: Czy rękawiczki używane do szczepień to materiał skażony? >
Poza tym, w związku z obowiązkową e-rejestracją szczepienia na HPV, poradnie muszą dostosować swoje systemy teleinformatyczne w zakresie, który umożliwi im przyłączenie się do programu. - POZ musi mieć system, który będzie zintegrowany z e-rejestracją – dodaje Tomasz Zieliński.
Możliwe, że nie każda z poradni będzie 1 czerwca gotowa.
Zobacz wzór dokumentu: Wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych >