Czy szpitalny oddział rehabilitacji kardiologicznej jest zobligowany do prowadzenia księgi zabiegów fizjoterapeutycznych wykonywanych w oddziale, w oparciu o § 32 rozporządzenia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania?
Czy szczegółowo prowadzona w tej materii indywidualna dokumentacja chorego w historii choroby nie spełni tego wymogu?
Paragraf 12 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania - dalej r.d.m., do elementów obowiązkowych zalicza zarówno dokumentację indywidualną wewnętrzną w formie historii zdrowia i choroby, jak i dokumentację zbiorczą w formie m.in. księgi zabiegów. W związku z tym nie ma możliwości odstąpienia od prowadzenia wybranych przez świadczeniodawcę elementów.
Rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania jako obowiązkowe elementy dokumenty medycznej szpitala wymienia w § 12 r.d.m.:
Dalsze zapisy rozporządzenia, w tym § 32 r.d.m. odnoszący się do księgi zabiegów, stanowią jedynie wyjaśnienie zakresu i sposobu prowadzenia poszczególnych elementów dokumentacji, wymienionych w § 12 r.d.m.
Ponieważ zaś § 12 r.d.m. do elementów obowiązkowych zalicza zarówno dokumentację indywidualną wewnętrzną w formie historii zdrowia i choroby, jak i dokumentację zbiorczą w formie m.in. księgi zabiegów, nie ma możliwości odstąpienia od prowadzenia części z nich.