Czy szpital jest zobowiązany (a jeżeli tak, to na jakiej podstawie prawnej) do egzekwowania wypełniania przez pielęgniarki, z którymi zawarł umowy cywilnoprawne na udzielanie świadczeń zdrowotnych, obowiązków związanych z aktualizacją przez te pielęgniarki danych objętych wpisem do RPWDL?
Chodzi tu w szczególności o dane dot. aktualnej polisy OC.
Odpowiedź zawarta jest w uzasadnieniu.
Artykuł 19 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej - dalej u.dz.l., stanowi, że pielęgniarka wykonująca zawód w ramach działalności leczniczej jako indywidualną praktykę jest obowiązana spełniać następujące warunki:
Pielęgniarka wykonująca indywidualną praktykę pielęgniarki wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem jest obowiązana spełniać warunki, o których mowa w art. 19 ust. 1 u.dz.l. za wyjątkiem obowiązku dysponowania pomieszczeniem, w którym będą udzielane świadczenia zdrowotne (vide art. 19 ust. 4 u.dz.l.)
Pielęgniarka zamierzająca wykonywać zawód w ramach działalności leczniczej, składa organowi prowadzącemu rejestr wniosek zawierający szereg danych wskazanych w art. 102 u.dz.l. Zgodnie z przepisem art. 102 ust. 3 u.dz.l. w stosunku do pielęgniarki zamierzającej wykonywać zawód w ramach działalności leczniczej stosuje się odpowiednio przepisy art. 100 ust. 2-5 u.dz.l., który obliguje między innymi do złożenia niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od zawarcia umowy umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obejmującej szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych, organowi prowadzącemu rejestr, dokumentu ubezpieczenia potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia wystawionego przez ubezpieczyciela. W przypadku pielęgniarki wykonującej indywidualną praktykę organem takim jest okręgowa rada pielęgniarek i położnych właściwa dla miejsca wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarkę.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 u.dz.l. podmiot leczniczy spełniający przesłanki zawarte w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych - dalej u.p.z.p., tj. będący podmiotem zobligowanym do stosowania ustawy - Prawo zamówień publicznych, może udzielić zamówienia na udzielanie w określonym zakresie świadczeń zdrowotnych, podmiotowi wykonującemu działalność leczniczą, lub osobie legitymującej się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub określonej dziedzinie medycyny. Jest to podstawa prawna do zawarcia umowy przez szpital, będący podmiotem zobligowanym do ustawy - Prawo zamówień publicznych, w trybie konkursu ofert z pielęgniarką wykonującą zawód w formie indywidualnej praktyki pielęgniarki wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego. Zgodnie z art. 27 ust. 7 u.dz.l. odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przy udzielaniu świadczeń w zakresie udzielonego zamówienia ponoszą solidarnie udzielający zamówienia i przyjmujący zamówienie.
Podmiot leczniczy zawierający umowę z podwykonawcą, w trybie art. 26 u.dz.l. ma obowiązek zawrzeć umowę wyłącznie z podmiotem spełniającym wymagania ustawowe, niezbędne do prowadzenia działalności leczniczej. Takim wymaganiem ustawowym jest między innymi obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obejmującej szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych. Na ogół umowy zawierane z podwykonawcami zawierają klauzule obligujące do utrzymania przez podwykonawcę ubezpieczenia przez cały okres trwania umowy. Podkreślić należy, że posiadanie ubezpieczenia przez pielęgniarkę jest warunkiem bezwzględnym do prowadzenia indywidualnej praktyki. Tak więc podstawą prawną do egzekwowania przez podmiot leczniczy posiadania przez pielęgniarkę prowadzącą indywidualną praktykę wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego, obowiązkowego ubezpieczenia OC, jest art. 26 ust. 1 w związku z art. 19 ust. 1 u.dz.l.