Na wczorajszym posiedzeniu zespołów do spraw ochrony zdrowia w ramach Rady Dialogu Społecznego strona rządowa potwierdziła informacje Prawo.pl, że koszty podwyżki minimalnych wynagrodzeń zostaną pokryte w wycenie świadczeń. Wcześniej o decyzji dotyczącej mechanizmu pokrycia kosztów wyższych płac przedstawiciel ministerstwa zdrowia poinformował stronę samorządową KWRiST.
MZ poinformowało także, że NFZ przekaże w ciągu półrocza dodatkowo około 9 mld złotych, a nie zapowiadane wcześniej przez Ministerstwo Zdrowia 7,2 mld złotych. Wyższa kwota ma m.in. uwzględniać inflację.
Czytaj także na Prawo.pl: NFZ podniesie wycenę świadczeń, by sfinansować podwyżki w ochronie zdrowia>>
Ekspresowe tempo może nie wystarczyć
Wciąż jednak wiele jest niewiadomych. Wnioski w sprawie zmian wyceny świadczeń do AOTMiT miały wpłynąć zaledwie dwa dni temu. Agencja ma je co prawda rozpatrywać w przyśpieszonym trybie, ale ma na to 21 dni. Tymczasem już w sierpniu pracownicy, którzy do tej pory otrzymywali wynagrodzenia w minimalnej wysokości, powinni otrzymać wyższe pensje.
Czytaj więcej: Zmiany w wynagrodzeniach w ochronie zdrowia od 1 lipca 2022 r. >>
Po zmianie wyceny świadczeń NFZ musi jeszcze przygotować aneksy do umów. Pytanie, czy Fundusz zdoła przeprowadzić ten proces jeszcze w lipcu. Podmioty lecznicze pieniądze otrzymają najwcześniej i tak dopiero w sierpniu, po złożeniu rozliczenia do NFZ. Niewiadomą jest, czy środki w wysokości uwzględniającej nową wycenę świadczeń wpłyną do 10 sierpnia, kiedy to zgodnie z Kodeksem Pracy pracownicy powinni otrzymać wynagrodzenie.
Nasi rozmówcy oceniają, że jest to mało realne.
Cena promocyjna: 89 zł
|Cena regularna: 89 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 89 zł
– Zakłady, które nie dysponują wolną gotówką, będą musiały posiłkować się kredytami. Z tą uwagą, że wynagrodzenia za lipiec są wypłacane w sierpniu, ale składki są kierowane do ZUS dopiero we wrześniu – mówi Jerzy Wielgolewski, dyrektor szpitala powiatowego w Makowie Mazowieckim.
Sprawdź też: Nowe zarządzenia Prezesa NFZ w jednym miejscu >>>
Bernadeta Skóbel, ekspertka Związku Powiatów Polskich (ZPP) zaznacza z kolei, że gdyby się okazało, że NFZ z jakiegoś powodu nie zdąży, a środków w wyższych kwotach w sierpniu nie będzie, to pracodawcy zapewne wstrzymają się z wypłatą podwyżek i zrobią wyrównania w kolejnym miesiącu. – Natomiast wolelibyśmy takiej sytuacji uniknąć – zaznacza.
Czytaj też: AOTMiT nie ma prawa żądać informacji o wynagrodzeniach >>>
Zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych - więcej niewiadomych
W mniej przewidywalnej sytuacji są osoby zatrudnione na podstawie kontraktów. - Podwyżki wynagrodzeń pracowników obowiązują od 1 lipca. – Jeśli natomiast mówimy o osobach zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, to pracodawców nie wiąże żaden termin ustawowy – zaznacza Bernadeta Skóbel.
Prace nad wyceną świadczeń prowadzone na ostatnią chwilę nie działają na ich korzyść. - Kluczowa jest nawet nie informacja, o ile wzrośnie wycena świadczeń, ale to, co dostaną dyrektorzy w aneksach, które otrzymają z NFZ. Otrzymanie aneksu do umowy z NFZ to dopiero ten moment, gdy dyrektorzy szpitali będą mieli pewność, jakimi środkami będą dysponować – zaznacza Bernadeta Skóbel.
– Zobaczymy, jakie będą wyliczenia i dopiero wtedy będziemy mieli podstawy do złożenia jakichkolwiek propozycji – mówi Jerzy Wielgolewski. - Natomiast nie wyobrażam sobie, aby nie nastąpiła także waloryzacja wynagrodzeń kontraktowych. Jeżeli ustawa dopuszcza udzielanie świadczeń na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, to wzrost wynagrodzeń nie może dotyczyć tylko osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, to będzie to nieuczciwe i niesprawiedliwe. Zwłaszcza, że koszty podwyżek będą uwzględnione w wycenie świadczeń – dodaje.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.