Naukę na studiach drugiego stopnia podjęło ponad 114 tysięcy studentów. W szkołach publicznych w tym roku akademickim uczy się prawie 300 tysięcy młodych ludzi, a szkoły niepubliczne przyjęły nieco ponad 129 tysięcy kandydatów.

 

Pewne i nowe

Od kilku lat niezmiennie najwięcej kandydatów jako kierunek studiów wybiera informatykę.  W tym roku było to ponad 33 tysiące osób. Na drugim miejscu znalazła się psychologia z ponad 29 tysiącami chętnych, a na trzecim zarządzanie – ponad 25 tysięcy.

 

 

Najbardziej obleganym kierunkiem  podczas tegorocznej rekrutacji była inżynieria internetu rzeczy. Aby się na nią dostać, trzeba było zdeklasować aż 28 konkurentów. W czołówce zestawienia znajdują się też orientalistyka i komunikacja wizerunkowa. By studiować orientalistykę-koreanistykę trzeba było pokonać 23 kandydatów, a by zostać studentem komunikacji wizerunkowej – 18. Na dalszych miejscach znalazły się m.in. orientalistyka – japonistyka, mechanika i projektowanie maszyn, studia nad Koreą czy matematyka i analiza danych.
 


 

Uczelnie techniczne górą

Wśród najbardziej obleganych uczelni na pierwszych trzech miejscach w zestawieniu znalazły się politechniki – Poznańska, Gdańska i Warszawska. Na jedno miejsce na tych uczelniach chciało się dostać więcej niż 6 kandydatów. Czwarte miejsce należy do Politechniki Łódzkiej (ponad 5 chętnych na 1 miejsce).

Najczęściej wybieraną przez kandydatów uczelnią była zaś Politechnika Warszawska, na której studiować chciało ponad 45 tysięcy osób. Drugą uczelnią z największą liczbą kandydatów jest Uniwersytet Warszawski – ponad 43 tysiące, a za nim Uniwersytet Jagielloński – ponad 33 tysiące.

Opracowano na podstawie danych z uczelni zgromadzonych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym „POL-on”.