Wczoraj został skierowany do podpisu Ministra projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania egzaminu adwokackiego oraz projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania egzaminu radcowskiego. Projekty pochodzą z 30 lipca 2012 r.
Projekty zakładają wydłużenie czasu trwania każdej części egzaminu adwokackiego oraz radcowskiego o połowę w przypadku zdającego będącego osobą niepełnosprawną.
W obowiązującym stanie prawnym egzamin adwokacki i radcowski trwa cztery dni. W pierwszym dniu egzaminu zdający rozwiązuje test składający się z zestawu 100 pytań. Czas trwania pierwszej części egzaminu wynosi 100 minut liczonych od wskazanego przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej lub jego zastępcę momentu przystąpienia do rozwiązywania zestawu pytań testowych. W drugim dniu egzaminu zdający rozwiązuje zadanie z zakresu prawa karnego, natomiast w trzecim dniu egzaminu zadanie z zakresu prawa cywilnego. Czas na rozwiązanie każdego z tych zadań wynosi 360 minut, liczonych od wskazanego przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej lub jego zastępcę momentu przystąpienia do rozwiązywania zadania. W czwartym dniu egzaminu zdający rozwiązuje zadania z zakresu prawa gospodarczego i administracyjnego. Czas na rozwiązanie tych zadań wynosi łącznie 480 minut, liczonych od wskazanego przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej lub jego zastępcę momentu przystąpienia do rozwiązywania zadania.
Celem przedmiotowej nowelizacji jest wprowadzenie zmian w zakresie czasu trwania egzaminu adwokackiego oraz radcowskiego, tj. możliwość wydłużenia czasu trwania egzaminu związana z wnioskiem zdającego będącego osobą niepełnosprawną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zdający taki wraz z wnioskiem o dopuszczenie do egzaminu powinien złożyć kopię aktualnego orzeczenia lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych potwierdzającego niepełnosprawność, a także zaświadczenie lekarskie stwierdzające wynikające z niepełnosprawności trudności w dokonywaniu w toku egzaminu adwokackiego czynności technicznych, wystawione przez lekarza specjalistę właściwego ze względu na charakter niepełnosprawności.
Projektowana regulacja przyczyni się do wyrównania szans na uzyskanie prawa do wykonywania zawodu adwokata lub radcy prawnego przez osoby niepełnosprawne posiadające trudności w dokonywaniu czynności technicznych w toku egzaminu oraz przyczyni się do pełniejszej realizacji prawa osób niepełnosprawnych do pracy na otwartym rynku pracy zgodnie z kwalifikacjami, wykształceniem i możliwościami.
Opracowanie: Katarzyna Irytowska, RPE WKP
Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z dnia 8 sierpnia 2012 r.