Rada Dyscypliny Naukowej Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego odmówiła doktorowi habilitowanemu z Ukrainy przeprowadzenia postępowania nostryfikacyjnego dyplomu. Powodem był brak w gronie samodzielnych pracowników naukowych Instytutu Pedagogiki specjalistów z zakresu problematyki prezentowanej przez doktora z Ukrainy. Dlatego, że praca habilitacyjna cudzoziemca była poświęcona koncepcjom wychowania fizycznego w krajach Unii Europejskiej.

 

 

Tematyka pracy trudna do oceny

Rada uznała, że nie ma możliwości dokonania obiektywnej i rzetelnej oceny złożonej dokumentacji, odzwierciedlającej dorobek naukowy pracownika naukowego z Ukrainy oraz uznania tego dorobku za odpowiadający wymogom stawianym w postępowaniu habilitacyjnym w Polsce. W związku z tym ustalenie równoważności przedłożonej dokumentacji z wymaganiami na stopień doktora habilitowanego w Polsce stało się niemożliwe i wykraczające poza kompetencje Rady Dyscypliny Pedagogika.

Czytaj też: Jak się uczyć, żeby zdać? - metody i techniki uczenia się >

Od tej uchwały naukowiec złożył zażalenie do rektora Uniwersytetu. Rektor pismem z 18 maja 2021 r. przekazał to zażalenie Przewodniczącej Rady Dyscypliny Pedagogika, wskazując, że nie jest organem właściwym do rozpoznania zażalenia. Wobec tego Rada postanowiła odmówić przeprowadzenia postępowania nostryfikacyjnego wszczętego na wniosek doktora z Ukrainy.

Zaświadczenie potwierdzające posiadanie wyższego wykształcenia - WZÓR DOKUMENTU >

Skarga do WSA - słuszna

Zainteresowany złożył więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, twierdząc, że rażąco złamano procedury. A co więcej - zdaniem skarżącego - jego dorobek naukowy, jak i osiągnięcia, a w tym monografia, jako osiągnięcie główne - całkowicie mieszczą się w kryteriach kompetencji posiadanych przez pracowników naukowych polskiego uniwersytetu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku unieważnił dwie uchwały Rady Wydziału Pedagogicznego. Stwierdził bowiem naruszenie ustawy i rozporządzenia, które nie przewidują wydania orzeczenia o odmowie wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego.

Czytaj też: Odmowa wszczęcia postępowania administracyjnego oraz współuczestnictwo formalne >

Podstawą wydania takiego postanowienia mógłby być ewentualnie art. 61a kodeksu postępowania administracyjnego, w sytuacjach w nim określonych, czyli w sytuacji, gdyby wniosek został wniesiony przez osobę niebędącą stroną lub gdyby postępowanie nie mogło być wszczęte z innych uzasadnionych przyczyn. Przy czym, jak wskazuje się w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego odmowa wszczęcia postępowania "z innych uzasadnionych przyczyn" może mieć miejsce w sytuacjach oczywistych, tj. gdy "na pierwszy rzut oka" można stwierdzić, że brak jest podstaw do prowadzenia postępowania ( np. skarżący nie jest stroną (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 grudnia 2021 r. sygn. akt III OSK 497/21). Taka sytuacja nie zaistniała oczywiście w tej sprawie.

Rektor rozpoznaje zażalenie

WSA ustalił, że skarżący swe zażalenie skierował prawidłowo, czyniąc jego adresatem Rektora Uniwersytetu, natomiast przekazanie sprawy przez Rektora Radzie Dyscypliny Naukowej doprowadziło do wydania postanowienia w drugiej instancji przez organ niewłaściwy.

Skutkiem tego naruszenia prawa było wydanie postanowienia w formie uchwały z 26 maja 2021r. z naruszeniem przepisów o właściwości przez Radę Dyscypliny Naukowej Pedagogika, co stanowi wadę określoną w art. 156 par. 1 pkt 1 kpa.

Sygnatura akt II SA/Gd 673/21 - Wyrok WSA w Gdańsku z 3 lutego 2022 r.

Sprawdź też: Praca dyplomowa krok po kroku >

 

Cena promocyjna: 89 zł

|

Cena regularna: 89 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 0 zł