Słowacja stała się atrakcyjnym miejsce ma habilitacje z kilku powodów. Jak podkreślają eksperci, koszty związane z jej przeprowadzeniem są znacznie niższe i wynoszą około pięciu tysięcy złotych – czyli czterokrotnie mniej niż na polskich uczelniach. Co więcej, habilitacja na zagranicznych uczelni daje pewną renomę naukowcowi - dla przykładu jest wymagana od recenzentów. 

W pewnym stopniu do tej sytuacji przyczyniło się samo ministerstwo. Nowelizacja ustawy o stopniach i tytułach naukowych wprowadza dodatkowe wymogi takie jak doświadczenie w kierowaniu zespołami badawczymi, realizującymi projekty finansowane w drodze konkursów krajowych i zagranicznych. 
 
Wysoki poziom wymagań i niejasność przepisów odstraszają polskich naukowców. Do końca 2013 roku będzie istniała możliwość wyboru pomiędzy starymi a nowymi zasadami, jednak nowe zasady wybrało zaledwie znikomy odsetek zainteresowanych.  
 
Ministerstwo nie chce odstąpić od wprowadzonych zmian i zapowiada, ze nie ulegnie lobby profesorów. To z kolei powoduje, że część z kandydatów do habilitacji decyduje się na przeprowadzenia jej poza granicami kraju. Zgodnie z regulacjami unijnymi tytuł uzyskany na zagranicznej uczelni musi być uznawany w Polsce

Źródło: Rzeczpospolita, 5 kwietnia 2013 roku.