Portal isivi.pl powstał wiosną 2014 r. Stworzyło go czterech studentów, z których trzech związanych jest ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie.
Z pozoru przypomina znane serwisy rekrutacyjne, ale różni się od nich mechanizmem dopasowywania ofert pracy do umiejętności kandydatów. Jak tłumaczy jeden z twórców portalu Jan Radzikowski, dzięki temu nie trzeba tracić czasu na przeglądanie setek ofert. Często bywają one zbieżne ze wskazanymi hasłami-kluczami, ale jednak nie spełniają oczekiwań kandydata, albo jego kwalifikacje są za niskie na dane stanowisko.
"Najważniejszym problemem rozwiązywanym przez naszą stronę jest łatwe i skuteczne dopasowywanie najbardziej odpowiednich ofert pracy dla pracowników z poszukiwanymi umiejętnościami na podstawie zestawienia wymagań pracodawców z profilami zawodowymi kandydatów" - mówi Jan Radzikowski, jeden z twórców serwisu kończący studia w SGH na kierunku finanse i rachunkowość. A co jeśli wymagania pracodawcy są wyższe niż nasze kwalifikacje? Portal podpowie co zrobić. "Kolejna kluczowa funkcjonalność to system informacji zwrotnych otrzymywanych przez użytkowników po każdym procesie rekrutacji odbytym w obrębie portalu. Zadaniem systemu jest ułatwienie użytkownikom podjęcia decyzji, jakie umiejętności, wykształcenie, kursy, szkolenia mogą potencjalnie przyczynić się do wzrostu ich szans na zatrudnienie na danym stanowisku" - tłumaczy Jan Radzikowski. Oprócz niego zespół autorów projektu isivi.pl tworzą Tomasz Grzechnik - student V roku na kierunku metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne, były wiceprzewodniczący SKN Informatyki, Konrad Słoniewski - absolwent finansów i rachunkowości na SGH, absolwent Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Tomasz Główka - absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, były student Informatyki na Politechnice Warszawskiej.
Zastosowany przez studentów algorytm może także usprawnić procesy rekrutacyjne w firmach. Procentowe określenie dopasowania poszczególnych kandydatów może zastąpić pierwsze etapy rekrutacji, w trakcie których weryfikowana jest zgodność CV kandydata z wymaganiami oferty. Z serwisem współpracuje już ponad 50 firm, a portal zarabia na publikacji ogłoszeń. Projekt zajął II miejsce w XII konkursie Gdyński Biznesplan, a wcześniej finansowanie dla rozwoju projektu zapewniły środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Obecnie portal odwiedza kilkanaście tysięcy osób miesięcznie. Co ważne dla studentów, logowanie możliwe jest także przez uczelniane systemy USOS.
Marcin Poznań