"Z niechęcią, a nawet wręcz agresją wynikającą z uprzedzeń mierzą się cudzoziemcy studiujący w Polsce. Problem ten w związku z kryzysem migracyjnym dotyczy w szczególności osób wyznających islam. Studenci, którzy brali udział w programie Erasmus skarżyli się Rzecznikowi nie tylko na przypadki dyskryminacji w związku ze swoim pochodzeniem lub wyznawaną religią, lecz także wynikające z organizacji zajęć akademickich. Chodzi m.in. o nieuwzględnianie świąt innych wyznań przy ustalaniu terminu sesji." - podkreśla RPO.
Zwraca także uwagę, że w szkołach wyższych wciąż zdarza się dużo przypadków molestowania seksualnego.
"Zgłoszenie tego rodzaju problemu władzom uczelni pociąga za sobą przewlekłe i stygmatyzujące ofiarę postępowanie dyscyplinarne. Co więcej pokrzywdzona nie zawsze ma zagwarantowaną anonimowość i to na niej spoczywa obowiązek udowodnienia niewłaściwego zachowania pracownika uczelni." - podkreśla RPO.
Uczelnie powinny zapobiegać tego typu patologiom, dlatego rzecznik zwraca się do Przewodniczących Rektorów Szkół Polskich o zachęcenie rektorów do podejmowania działań na rzecz równego traktowania na uczelniach.
RPO: uczelnie powinny chronić studentów przed dyskryminacją
Brakuje mechanizmów, które chroniłyby studentów przed dyskryminacją na uczelniach - uważa rzecznik praw obywatelskich. Chce, by rektorzy zadbali o poprawę tej sytuacji.