Podpisanie umowy było elementem poniedziałkowego spotkania reprezentantów Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Niemieckiej Konferencji Rektorów (HRK) z przedstawicielami Związku Rektorów Uczelni Ukrainy (Union of Rectors of Higher Educational Institutions of Ukraine - URHEIU).


Rektor Uniwersytetu Kijowskiego, prof. Leonid V. Huberski przypomniał w poniedziałek, że podobna umowa o współpracy między uczelniami Ukrainy i Niemiec została podpisana w 1998 roku. "Mieliśmy już możliwość wymiany studentów, doktorantów i uczonych. Teraz te formy współpracy trzeba jednak podnieść na wyższy poziom. Ukrainę czekają nowe wyzwania, które dotyczą też szkolnictwa wyższego. Ukraina potrzebuje reform i muszą one objąć również sektor nauki i szkolnictwa wyższego. To wymaga wsparcia nie tylko merytorycznego, ale też finansowego naszych partnerów" - mówił w poniedziałek prof. Huberski.

Przeczytaj także: W Ługańsku studenci demonstrowali na rzecz jedności Ukrainy


Podkreślił też, że podpisana umowa ma umożliwić połączenie potencjałów naukowych, które istnieją na styku różnych dyscyplin nauki. "Zależy nam na połączeniu potencjału intelektualnego (Ukrainy, Niemiec i Polski - przyp. red.), ale też potencjału badawczego w postaci laboratoriów i infrastruktury na naukowej. W ten sposób możemy wspólnie dążyć do rozwoju nauki i nowych odkryć" - zaznaczył prof. Huberski.

Przeczytaj także: Podpisano porozumienie o współpracy naukowej pomiędzy Polską a Ukrainą


"Dzięki podpisaniu umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską a Ukrainą otworzyły się nowe możliwości współpracy instytucjonalnej między naszymi krajami" - podkreślił w poniedziałek przewodniczący KRASP, prof. Wiesław Banyś. "Chcielibyśmy, aby naukowcy z Ukrainy mogli uczestniczyć w europejskich badaniach, realizowanych m.in. w ramach Europejskiej Przestrzeni Badawczej i zyskali dostęp do dużej europejskiej infrastruktury badawczej. W ramach podpisanej umowy prowadzone będą także wspólne projekty edukacyjne m.in. podwójne dyplomy ukończenia szkół wyższych" - opisywał prof. Banyś.

Przeczytaj także: Kłoda: każdy jest kowalem lub grabarzem własnego losu


W maju 2014 r. na Uniwersytecie Warszawskim podpisano podobną ramową umowę o współpracy KRASP i Związek Rektorów Uczelni Ukrainy. Głównym celem porozumienia było m.in. nasilenie wymiany studenckiej i naukowej, realizowanie wspólnych projektów badawczych oraz lepsze wykorzystanie osiągnięć uczonych obu krajów. Dwustronna umowa obowiązuje też między KRASP a Niemiecką Konferencją Rektorów.

Przeczytaj także: Zmiana wysokości opłaty rocznej za aplikację adwokacką


Prof. Banyś podkreślił, że na razie nie jest potrzebne podpisanie jednej, trójstronnej umowy między konferencjami rektorów trzech państw. "Te dwustronne umowy o współpracy są wystarczające i pozwalają na skuteczną współpracę" - podkreślił prof. Banyś. (PAP)