"Otrzymanie Medalu Politechniki jest dla mnie kolejnym dowodem na to, że warto zajmować się marzeniem, jakim jest podbój kosmosu" – powiedział prof. Piotr Wolański po odebraniu odznaczenia. "Dla mnie, ale i dla moich współpracowników oraz studentów kosmos, a w tym technologie rakietowe, są nieustannym procesem znajdywania odpowiedzi na wyzwania, jakie stoją przed całą ludzkością" - dodał.
Przeczytaj także: Najwięcej grantów z Narodowego Centrum Nauki trafiło na UW i UJ
Prof. Piotr Wolański to jeden z najznakomitszych polskich naukowców, zajmujący się tematyką z dziedziny problematyki spalania, wybuchów, silników spalinowych, napędów kosmicznych, zderzeń asteroid z ciałami planetarnymi i metod diagnostyki procesów spalania. Od 1989 r. jest członkiem Międzynarodowej Akademii Astronautycznej.
Oprócz pracy naukowej, prof. Wolański prowadzi intensywną działalność dydaktyczną. Był m.in. współorganizatorem nowego kierunku nauczania w Politechnice Warszawskiej - Lotnictwo i Kosmonautyka, inicjując w ten sposób nauczanie astronautyki. Opiekuje się również działalnością studencką z tego zakresu. Prowadził wiele wykładów poza granicami kraju, m.in. na Uniwersytecie Michigan w USA czy na Nanyang Technological University w Singapurze. Jest promotorem dwudziestu zakończonych przewodów doktorskich, opiekuje się obecnie sześcioma doktorantami z Politechniki Warszawskiej oraz z Instytutu Lotnictwa. Pod opieką prof. Wolańskiego został zbudowany studencki satelita Ziemi „PW-Sat”.
Przeczytaj także: Absolwent traci ubezpieczenie zdrowotne po obronie pracy dyplomowej
Prof. Piotr Wolański jest laureatem wielu innych odznaczeń państwowych i naukowych, w tym Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Medalu im. A.K. Oppenheima.
Źródło: PAP