15 proc. respondentów chciałoby zostać rodzicami jeszcze przed końcem studiów, a 12 proc. zrezygnowało z tych planów, ponieważ ich zdaniem byłoby to trudne do pogodzenia z nauką. Tylko co 10 student uważa, że infrastruktura uczelni jest w pełni gotowa na to, by przyjąć studentów z małymi dziećmi. 67 proc. mówi, że nie jest gotowa, przy czym 20 proc., że zdecydowanie nie jest. 70 proc. studentów twierdzi, że wsparcie socjalno-bytowe dla studiujących rodziców powinno być większe, jedynie 7 proc., że nie jest to rola uczelni.
Połowa studentów uważa, że studia to dobry moment na dziecko
Prawie jedna trzecia pytanych studentów zna osobę, która zrezygnowała ze studiów, gdy urodziło mu się dziecko. Połowa studentów UAM zapytanych o dziecko na studiach odpowiedziało, że to dobry pomysł. Dlatego Niezależne Zrzeszenie Studentów chce, by uczelnia zapewniła uczącym się rodzicom lepsze warunki.
To wyniki badań przeprowadzonych przez NZS na grupie 300 studentów UAM. - 15 proc., które chce mieć dzieci, to istotna grupa. Warto zwrócić na nią uwagę - mówi Remigiusz Stępak z Think Tanku NZS, inicjator badań. Dlatego NZS przygotował petycję do władz uczelni z postulatami, których realizacja mogłaby poprawić los studiujących rodziców.
Studenci chcieliby, po pierwsze, uregulowania statusu studenta-rodzica, tak żeby indywidualną organizację studiów czy urlop dziekański otrzymywał bezwarunkowo - jeśli tylko będzie miał taką potrzebę. Uczelnia mogłaby też wspierać studentów-rodziców zapomogami, uwzględniać rodzicielstwo przy przyznawaniu stypendiów socjalnych. Po drugie, na wydziałach powinny powstać pokoje do opieki nad dzieckiem, w których można dziecko przewinąć, nakarmić, przygotować mu mleko. Po trzecie, przy UAM powinien powstać żłobek i przedszkole. Po czwarte, na wydziałach powinny być dostępne czajniki i mikrofalówki.
Inicjatywę studentów poparli naukowcy, wśród nich profesorowie: Przemysław Czapliński, Edward Jeliński, Roman Kubicki, Waldemar Kuligowski, Krzysztof Podemski, Tomasz Polak, Jan Przybyłek, Barbara Stawicka-Pirecka, Jędrzej Wierzbicki, Tomasz Zieliński, a także autorytety spoza UAM: prof. Monika Płatek i prof. Tadeusz Bartoś.
Pod petycją podpisało się 1 tys. osób.
Więcej: http://wyborcza.pl/