- Nowa ewaluacja nie będzie już polegała na zestawianiu ze sobą wydziałów o często nieporównywalnym profilu, ale będzie dokonywana w obrębie dyscyplin w ramach uczelni lub instytutów. Dlatego też, będzie dużo bardziej sprawiedliwa i miarodajna niż obecna – podkreślił podczas spotkania wicepremier Jarosław Gowin.
Spotkanie wicepremiera Jarosława Gowina ze środowiskiem akademickim na Uniwersytecie Warszawskim było kolejnym z serii spotkań poświęconych nowym zasadom ewaluacji.
- W nowych zasadach ewaluacji stawiamy na jakość. Zakładamy w nich, że nauczyciel akademicki zatrudniony na stanowisku badawczym lub badawczo-dydaktycznym będzie zobowiązany do zgłoszenia w ciągu 4 lat - uczelni czy instytutowi - maksymalnie 4 swoich najważniejszych osiągnięć naukowych. Wolimy 4 dobre artykuły, niż 20 słabych – mówił wiceminister Piotr Müller.
Ustawa 2.0, nazywana też Konstytucją dla Nauki, ma zastąpić cztery obecnie istniejące: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. Zmiany mają wejść w życie 1 października 2018 r.
Jak poinformowała nas kancelaria Prezydenta, ustawa ma zostać podpisana do 13 sierpnia 2018 r.