W związku z wątpliwościami, jakie pojawiły się przy interpretacji art. 5 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej postanowiliśmy skontaktować się w tej sprawie z Ministerstwem Sprawiedliwości.
- Zgodnie z projektowanym art. 5 ust. 1 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej społeczeństwa - pomocy prawnej udzielają tylko radcowie prawni i adwokaci osobiście. Nie stoi to jednak na przeszkodzie, aby adwokat albo radca prawny mógł korzystać przy tym z pomocy praktykantów, wolontariuszy, bądź aplikantów. - napisała rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Patrycja Loose.
I dodaje - System opierać się ma jednak na zasadzie profesjonalizmu, dlatego pomoc prawną będą świadczyć wyłącznie przedstawiciele prawniczych samorządów zawodowych – adwokaci i radcowie prawni.
Zobacz też: Nieodpłatna pomoc prawna według projektu MS
- Państwo zapewni tym samym, że osoby potrzebujące pomocy prawnej będą mogły zwrócić się do doświadczonych i fachowych prawników, którzy zapewnią pomoc z zachowaniem najwyższych standardów, właściwych adwokatom i radcom prawnym. - podsumowuje Patrycja Loose w imieniu MS.
Zobacz też: Aplikant nie zastąpi adwokata
Wydaje się, że odpowiedź resortu sprawiedliwości jest jak najbardziej rzeczowa i wyjaśnia powstałe wątpliwości. Państwo zakłada pełen profesjonalizm przy udzielaniu nawet bezpłatnej pomocy prawnej, co nie wyklucza chociażby aplikantów. Będą mogli pomóc adwokatom lub radcom prawnym, ale nie będą ich zastępować.