Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaznacza, że wypracowano nowe zasady finansowania jednostek naukowych, które obowiązują już od stycznia 2015 r. Polegają one na tym, że dotacja z budżetu państwa jest uzależniona bezpośrednio od jakości prowadzonych badań i uzyskanej kategorii naukowej.
Resort prowadził też prace nad nowymi zasadami oceny parametrycznej jednostek naukowych. W systemie ewaluacji lepiej uwzględniona ma być m.in. specyfika nauk humanistycznych. Na podstawie uwag środowiska naukowego powstanie projekt rozporządzenia.
Zobacz: MNiSW: minister Ratajczak o finansowaniu jednostek naukowych PAN
MNiSW zwróciło również uwagę na zwiększony budżet w roku 2015. Nakłady na naukę wzrosły w porównaniu do poprzedniego roku o 10,2 proc., a na szkolnictwo wyższe o 6 proc. Zwraca uwagę również na to, że przy udziale MNiSW oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wynegocjowany został największy w historii pakiet europejskiego wsparcia badań i innowacyjności.
W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) oraz regionalnych programów operacyjnych na sektor badań i rozwoju zostanie przeznaczone ok. 11 mld euro. Resort zapowiada, że pierwsze konkursy w ramach POIR ogłoszone zostaną w kwietniu. A do końca roku uruchomiona będzie większość działań w tym zakresie.
MNiSW podkreśla, że zmieniły się cele i zasady działania NPRH. Nowa formuła programu składa się z trzech modułów: „Tradycja”, „Rozwój”, „Umiędzynarodowienie”.
Zobacz: Nowe postulaty Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej do MNiSW
Ministerstwo przygotowało także Program Rozwoju Kompetencji, dzięki któremu studenci mogą zdobywać, tzw. kompetencje miękkie (współpraca w grupie, komunikacja, innowacyjne myślenie). Pozwoli to dostosować umiejętności młodych ludzi do wymagań, które stawiają przed nimi pracodawcy. Z programu mogą korzystać zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne. Program będzie kontynuowany do 2020 roku. Ważną informacją jest to, że rząd przeznacza na niego ponad miliard złotych.
Resort zwraca uwagę na przygotowywany program umiędzynarodowienia polskich uczelni. Z jego założeń skorzystają nie tylko uczelnie i studenci, ale także cała polska gospodarka. Dodatkowym elementem umiędzynarodowienia jest program Erasmus dla studentów Ukrainy, w ramach którego w Polsce studiuje już prawie 450 studentów z Ukrainy.
Resort podkreśla również fakt, że ponad 60 uczelni złożyło wnioski w ramach programu „Maluch na uczelni”, który Ministerstwo Nauki realizuje razem z Ministerstwem Pracy. Program ma pomóc studentom, doktorantom i wszystkim pracownikom uczelni w łączeniu nauki i pracy z opieką nad dziećmi.
Zobacz: MNiSW: uczelnie zainteresowane zakładaniem żłobków
Resort nauki w ostatnim półroczu pracował też nad pewnymi zmianami w ustawach. Po pierwszym czytaniu jest już projekt nowelizacji, dzięki któremu będzie mógł powstać program „Studia dla wybitnych”. W ramach niego państwo będzie w pełni finansować studia i utrzymanie ok. 100 studentów rocznie na najlepszych zagranicznych uczelniach świata.
Zobacz: Stu najlepszym studentom rząd opłaci naukę za granicą
Jak przypomina resort, w styczniu 2015 r. uchwalono ustawę o finansowaniu nauki, która silniej akcentuje projakościowe finansowanie nauki. W tym samym miesiącu uchwalono też ustawę o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych. Nowe prawo - jak przypomina ministerstwo - to przeniesienie na grunt polski unijnej dyrektywy. Zmienione przepisy wprowadzają większą kontrolę nad prowadzonymi doświadczeniami minimalizując liczbę eksperymentów, ale też ból i stres zwierząt.
Poza tym Sejm wyraził już zgodę na ratyfikację umowy z Europejskim Obserwatorium Południowym. Jeśli ustawę o ratyfikacji umowy podpisze prezydent, polscy astrofizycy i astronomowie będą mogli już niebawem korzystać z najlepszej światowej aparatury.
Poza tym rząd przyjął projekt ustawy, która umożliwi sprawniejsze otrzymywanie certyfikatów języka polskiego przez obcokrajowców.
MNiSW przypomina też, że wdrażane są przepisy po zmianach w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym. Zmiany te weszły w życie 1 października 2014 r. i zakładają m.in. otwarcie się uczelni na dojrzałych studentów czy nowe zasady komercjalizacji wynalazków.
Zobacz: Zmianami w certyfikacji języka polskiego zajmie się rząd
(wr/pap)
Więcej informacji znajduje się na stronie MNiSW>>>
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją Prawo o szkolnictwie wyższym. Komentarz [PRZEDSPRZEDAŻ] dostępną w internetowej księgarni Profinfo>>>