Taki zwolnienie dopuszcza prawo unijne. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 2011 roku przewiduje zwolnienie wydatków na badania naukowe z rygorów prawa przetargowego. Zmianę ustawodawstwa już w ubiegłym roku postulowała Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich, a teraz ministerstwo przychyliło się do postulatów akademików.
MN: badania naukowe wyłączone z rygorów zamówień publicznych
Minister nauki Barbara Kudrycka uważa, że obowiązujące prawo zamówień publicznych stanowi ograniczenie dla badań naukowych w Polsce. Proponuje wyłączyć z spod działania ustawy zamówienia aparatury naukowej, materiałów laboratoryjnych i usług badawczych.
Kudrycka chce, „aby procedura zamówień publicznych była dużo łatwiejsza, prostsza, a przede wszystkim, żeby zwalniała zakupy badawczych i sprzętu naukowego z tych bardzo skomplikowanych przepisów”. Minister uzyskała już wstępne poparcie Kancelarii Premiera, jednak nie udało się jeszcze wypracować kompromisu z Urzędem Zamówień Publicznych.
Uczelnie i ośrodki naukowe narzekają najbardziej na długość postępowań przetargowych, co utrudnia lub uniemożliwia zakończenia badań naukowych. W czasie trwania przetargu nie można rozpocząć badań co utrudnia wywiązanie się z ustalonych wcześniej terminów.