Kandydaci ubiegali się o przyjęcia na jeden z dwóch rodzajów szkoleń: dla zwykłych uczestników i dla trenerów kompetencji. Pierwszy z nich to dwutygodniowy kurs, w którym weźmie udział 400 uczestników (regular soft-skill course). Drugi potrwa trzy tygodnie, a grupa osób zakwalifikowanych liczy 100 osób (train the trainer course).
Obydwa kursy będą skupiać się przede wszystkim na rozwoju kompetencji miękkich oraz umiejętności współpracy z sektorem biznesowym. Szczególny nacisk położony zostanie na pracę w grupie, umiejętność zarządzania projektami badawczymi oraz interdyscyplinarne planowanie własnych badań. Oprócz tego grupa stu edukatorów przeszkolona zostanie w sposób, który umożliwi im przekazywanie nabytej wiedzy kolejnym naukowcom.
– Mam nadzieję, że jako uczestnicy tych szkoleń, nie tylko zdobędziecie nowe kompetencje, lecz również inaczej spojrzycie na naukę – zwróciła się do laureatów konkursu wiceminister Daria Nałęcz. – Współcześnie nie stać nas już na pracę osobno, nowoczesna nauka musi opierać się na współpracy: międzynarodowej i interdyscyplinarnej. Liczę, że przyszłość nauki będzie należała do was.
Wyjazd będzie też okazją do wymiany doświadczeń – zarówno z kadrą tworzoną przez zagranicznych naukowców, jak i między kursantami. Uczestnicy programu wyjadą na jedną z trzech renomowanych uczelni z listy szanghajskiej, które specjalizują się w tego typu przygotowaniach – Ivey Business School w Kanadzie, Uniwersytet Wageningen w Holandii oraz Uniwersytet w Lund w Szwecji.
– Nie mogliście trafić do lepszego miejsca niż Ivey Business School – mówiła ambasador Kanady. – Kurs został stworzony specjalnie dla was, żebyście jak najlepiej wykorzystali cały wasz pobyt. Niezależnie od tego, czym się zajmujecie i jak różnią się wasze badania, staniecie się częścią światowej gospodarki. To wasze odkrycia będą jednoczyć rządy, ekonomię i naukę.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w całości finansuje pobyt kandydatów w zagranicznym ośrodku, włącznie z wyżywieniem, zakwaterowaniem, ubezpieczeniem oraz zakupem biletów lotniczych. TransFormation.doc jest realizowane w ramach projektu systemowego MNiSW, pt.: „Wsparcie systemu zarządzania badaniami naukowymi i ich wynikami”. Program sfinansowany został ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
(nauka.gov.pl)