WSSG powstanie w wyniku przekształcenia Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie. Administracyjnie szkoła zacznie funkcjonować od 1 października, a pierwsi studenci mają rozpocząć tu naukę w semestrze letnim 2024 r. Według prognoz MSWiA w pierwszym roku akademickim uczelnia kształcić będzie 40 studentów.
Sprawdź w LEX: Czy funkcjonariusze straży granicznej mogą korzystać z rehabilitacji w ramach ZUS? >
Na początek szkoła uruchomi jeden kierunek studiów - bezpieczeństwo granicy państwowej. Nauka potrwa trzy lata i zakończy się uzyskaniem licencjatu i stopnia młodszego chorążego SG. Do wyboru każdego ze słuchaczy będą trzy specjalizacje, które odpowiadają głównym trzem pionom formacji – cudzoziemskiemu, operacyjno-śledczemu oraz granicznemu. Uczelnia przejmie też dotychczasową ofertę edukacyjną COSSG, która obejmuje ok. 120 krótkich kursów specjalistycznych i doskonalących. Resort planuje, że od roku 2027/2028 na uczelni ruszą studia II stopnia. Absolwenci szkół ponadpodstawowych, funkcjonariusze, którzy będą chcieli studiować w WSSG, pierwszy proces rekrutacji przejdą w oddziałach SG. Uczelnia zapewni zakwaterowanie i wyżywienie.
Zobacz linię orzeczniczą w LEX: Równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego dla funkcjonariusza Straży Granicznej >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.