Językiem prawa, podobnie jak i biznesu, jest obecnie angielski. Jest od często podstawą komunikacji między klientem a jego prawnikiem, a także pomiędzy współpracującymi ze sobą biurami międzynarodowych kancelarii prawnych. W pracy prawnika natomiast umiejętność bardzo precyzyjnego posługiwania się niuansami językowymi i odcieniami znaczeniowymi słów jest szczególnie istotna. To dlatego kilka lat temu na całym świecie pojawiła się potrzeba obiektywnego sprawdzania kwalifikacji językowych pracowników z tej branży. Stworzone zostały egzaminy językowe z angielskiego prawniczego, tj. ILEC (International Legal English Certificate) i TOLES (Test of Legal English Skills), które sprowadzają się nie tylko do oceny znajomości słownictwa, lecz szeroko testują umiejętności językowe w środowisku prawniczym.
Naukę języka angielskiego prawniczego można rozpocząć już w domu, korzystając z materiałów dydaktycznych przygotowanych przez British Council i dostępnych na portalu student lex.pl >>
Egzamin z Cambridge
Jednym z dostępnych egzaminów z języka angielskiego prawniczego jest International Legal English Certificate (ILEC), przygotowany przez University of Cambridge ESOL oraz TransLegal, międzynarodową firmę zatrudniającą prawników z Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA, Kanady i Australii, świadczącą usługi z zakresu prawniczego angielskiego. ILEC kompleksowo sprawdza umiejętność posługiwania się językiem w mowie i w piśmie, oceniając m.in.:
• posługiwanie się językiem prawniczym stosowanym w światowym handlu
• pisanie oficjalnych listów oraz komunikacja przy pomocy poczty elektronicznej
• zdolność do opanowania materiału w języku angielskim
• rozumienie dokumentów prawnych
• posługiwanie się językiem negocjacji
• poprawnestosowaniestrukturgramatycznych.
Osoba z tym dyplomem ILEC potrafi więc precyzyjnie dobierać i właściwie używać angielskiego słownictwa prawniczego. Wie, jak sporządzić dokumenty o treści prawnej i sprawnie porusza się w gąszczu anglojęzycznych terminów prawniczych. Jest także w stanie prowadzić dyskusje na tematy zawodowe. Właśnie ze względu na kompleksową ocenę znajomości szeroko pojętego słownictwa prawniczego,egzamin ILEC uznają m.in. European Company LawyersAssociation, the European Law StudentsAssociation, the International Association of Young Lawyers, i the European Young Bar Association.
Trzy stopnie wtajemniczenia TOLES
Drugim z dostępnych dla prawników egzaminów jest Test of Legal English Skills (TOLES), będący produktem brytyjskiej firmy Global Legal English, członka International Division of the Law Society of England and Wales. Ocenia on znajomość języka angielskiego prawniczego używanego w świecie handlu, prawa i negocjacji. Przy czym, co warto zauważyć, nie sprawdza znajomości prawa, a jedynie umiejętności zrozumienia tekstu prawniczego.
Od egzaminu ILEC różni się tym, że jest krótszy czasowy (90-120 minut w zależności od wybranego poziomu), w swojej strukturze nie zawiera części ustnej i oferowany jest na trzech poziomach zaawansowania:
• TOLES Foundation (poziom A2-B1 wg Skali Poziomów Rady Europy), skupiający się na zastosowaniu podstawowego słownictwa prawniczego we właściwym kontekście
• TOLES Higher (poziom B1-B2 wg Skali Poziomów Rady Europy), sprawdzający umiejętność kandydata w zakresie wykorzystania nabytego słownictwa prawniczego we właściwy sposób
• TOLES Advanced (poziom B2-C2 wg Skali Poziomów Rady Europy), oceniający umiejętności kandydata w zakresie wykorzystania autentycznego języka prawniczego, wymaganego przez międzynarodowe firmy prawnicze przy codziennej pracy prawnika (pisania listów, czy zrozumienie i interpretacja skomplikowanych dokumentów prawniczych).
Wśród instytucji uznających ten certyfikat znajdują się m.in. Baker and McKenzie, PwC, Allen &Overy LLP oraz KPMG.