KULTURA DOSTĘPNA to zebrane w kompletny katalog działania resortu, podległych mu instytucji oraz samorządowych instytucji kultury. Inicjatywy są kierowane do różnych grup społecznych, przede wszystkim osób, które z różnych względów (problemy zdrowotne, niskie dochody, wiek, miejsce zamieszkania) mają problemy z uczestniczeniem w życiu kulturalnym.
Działania programowe zakładają współpracę ponadinstytucjonalną i międzysektorową, przy jednoczesnym tworzeniu ogólnopolskiej sieci partnerów działających na rzecz udostępniania dóbr kultury oraz informacji o tanich i darmowych wydarzeniach kulturalnych. Wśród partnerów znajdą się przedstawiciele samorządów, instytucji publicznych i oświatowych, świata biznesu oraz organizacji pozarządowych.|
Podstawowym narzędziem i równocześnie siłą nośną programu będzie serwis internetowy zawierający wyszukiwarkę bezpłatnych i tanich ofert kulturalnych oraz mechanizmy do redystrybucji tych informacji off-line przez sieć partnerów oraz lokalnych aktywistów. Sam portal, systematycznie rozbudowywany, oprócz prostej i przyjaznej wyszukiwarki, będzie prezentował listy instytucji kultury pod kątem ich dostępności oraz internetowe źródła kultury dostępne on-line.
Na stronach Narodowego Instytutu Audiowizualnego znajduje się obecnie aż 7, 5 tys. materiałów audiowizualnych, a do końca roku będzie ich 15 tys. Dotyczą one różnych dziedzin sztuki i są przeznaczone dla różnych grup wiekowych.
Wśród nich:
• 200 koncertów (m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Katarzyny Nosowskiej, Meli Koteluk),
• 370 audycji radiowych,
• 160 animacji,
• 50 spektakli teatralnych i operowych ( m.in. „(A)pollonia” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, „Król Roger” oraz „Orfeusz i Eurydyka” w reż. Mariusza Trelińskiego),
• 35 filmów fabularnych (m.in. „Krótki film o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego; „Dług” Krzysztofa Krauzego).
Internet jest także wirtualną czytelnią, m.in. dzięki portalowi POLONA.pl, na którym znajdują się m.in. dzieła Aleksandra Fredry, książki, listy i rysunki Witkacego, rękopisy i rysunki Baczyńskiego, dzieła Bronisława Piłsudskiego itd. W sumie dostępnych jest tam 600 tys. dzieł.
Bez wychodzenia z domu można również zwiedzić muzeum. Obecnie udostępnionych w sieci jest 200 tys. obiektów, a do 2020 r. będzie ich 600 tys. Najwięcej danych prezentuje Muzeum Narodowe w Krakowie - ponad 100 tys. rekordów, Muzeum Narodowe w Warszawie - 18 tys. i Muzeum Sztuki w Łodzi - 6 tys.
Pełna lista instytucji i serwisów internetowych, które dołączyły do programu „Kultura Dostępna”.
Do programu „Kultura Dostępna” dołączyły także muzea ze sztuką współczesną. Za złotówkę uczniowie i studenci mogą zwiedzać w Warszawie Zachętę – Narodową Galerię Sztuki oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Wstęp do Muzeum Sztuki Nowoczesnej dla wszystkich jest bezpłatny.
Inne działania MKiDN, które ułatwiają dostęp do wydarzeń artystycznych to:
• „Darmowy Listopad”,
• „Muzeum za złotówkę”,
• „Muzea narodowe za złotówkę”,
• Lekcje muzealne.
Wejściówki do muzeów za symboliczną złotówkę to jeden z pomysłów na upowszechnianie dostępu do kultury. Więcej zwiedzających będzie miało teraz szansę zobaczyć dzieła wybitnych artystów bez konieczności kupowania drogich biletów.
Szczegóły dotyczące programu „Kultura Dostępna” na stronie MKiDN.