Głównym celem wprowadzenia nowego Prawa restrukturyzacyjnego było ograniczenie liczby upadłości firm, które wpadły w kłopoty finansowe. W przeprowadzeniu skutecznej procedury pomagać ma doradca restrukturyzacyjny, którego rola ma być szersza niż rola syndyka.
Jak wyjaśniał resort sprawiedliwości, wprowadzając ustawę, nie chodziło jedynie o zmianę nazwy zawodu, ponieważ o powierzeniu danej osobie funkcji nie będzie decydował już wyłącznie sąd, ale przede wszystkim wierzyciele i dłużnicy.
"Dzięki takiej rynkowej weryfikacji umiejętności poszczególnych osób proces profesjonalizacji zawodu będzie musiał bardzo szybko postępować. Doradca będzie kontrolował działalność dłużnika, wspomagał proces negocjacji i zawierania układu, a następnie jego realizacji." - podkreślało MS w uzasadnieniu.
A zatem doradca z założenia ma mieć większą swobodę niż syndyk, a działania ukierunkowane na postępowanie pozasądowe. Ma doradzać przedsiębiorcy, jak ograniczyć koszty, pomagać w zawarciu porozumień z wierzycielami oraz jak pozyskać dodatkowe finanse.
Od stycznia doradcami restrukturyzacyjnymi stali się z mocy prawa wszyscy syndycy. O licencję doradcy restrukturyzacyjnego starać się może osoba fizyczna, która przede wszystkim: ma pełną zdolność do czynności prawnych, ukończyła wyższe studia i uzyskała tytuł magistra oraz w okresie 15 lat przed złożeniem wniosku o licencję doradcy restrukturyzacyjnego przez co najmniej 3 lata zarządzała majątkiem upadłego, przedsiębiorstwem lub jego wyodrębnioną częścią. Dodatkowo musi spełniać wymóg niekaralności i nie może być wpisana do rejestru dłużników.
Konieczne jest także zdanie egzaminu państwowego - polega on na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru składającego się ze 100 pytań oraz na wykonaniu zadania problemowego. Za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie testowe uzyskuje się 1 punkt, a wykonanie zadania problemowego ocenia się w skali od 0 do 30 punktów. Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać przynajmniej 75 punktów z części testowej i 20 za wykonanie zadania.
Dowiedz się więcej z książki | |
Akta cywilne dla aplikantów
|