Do egzaminu pozostał tygodzień. Na czym teraz powinni skupić się kandydaci - testy czy czytanie ustaw? Jaki jest przepis na zdanie egzaminu wstępnego?
Wiadomo, jak wygląda egzamin wstępny na aplikację radcowską i adwokacką. Zatem aby zdać należy skupić się na pytaniach testowych, na zrozumieniu jak są konstruowane i w jaki sposób podejść do nauki obszernego materiału wymaganego na egzamin. Według mnie najlepszym sposobem jest przede wszystkim czytanie ustaw ze zrozumieniem i skupienie się na najważniejszych rzeczach takich jak: terminy, podmioty obowiązane do pewnych zachowań lub posiadające pewne uprawnienia, zakres obowiązków i uprawnień podmiotów, składy organów, wszelkiego rodzaju wyłączenia i wyjątki od zasady ogólnej. To na te elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę, gdyż technika opracowywania testów skupia się na szczegółach takich jak np. skład jakiegoś organu, termin do wniesienia środka zaskarżenia, czy podmioty uprawnione do wystąpienia z jakimś roszczeniem. Następnie, należy odpowiedzieć na wiele, wiele pytań testowych. Pytania z zakresu tożsamego do egzaminu można znaleźć na płatnych serwisach internetowych przygotowanych specjalnie dla aplikantów lub kandydatów do aplikacji. Należy wybrać serwis, który być może nie posiada największej liczby pytań, ale są one na pewno zgodne z aktualnych stanem prawnym i po prostu skonstruowane w sposób sensowny – szkoda tracić czasu na testy, w których jest po pięć pytań do jednozdaniowego artykułu z kodeksu. Ważne jest aby rozwiązać testy z egzaminu wstępnego z lat poprzednich, które pokazują w jaki sposób są konstruowane pytania i opanowanie jakiego zakresu materiału jest najbardziej potrzebne.
Co do zakresu materiału na egzaminie, należy zauważyć, że pytania z kodeksów to czasami połowa całego egzaminu, dlatego warto właśnie kodeksy przerobić ze szczególną starannością. Pytań z ustaw szczegółowych czasami jest więcej, czasem mniej – niestety tutaj trudno przewidzieć intencje komisji egzaminacyjnej. Jednak ze względu na fakt, iż do egzaminu pozostał tygodzień, tym którzy nie zdołali opanować, albo nawet nie zajrzeli do mniej znanych aktów prawnych, radzę przejrzeć na ich temat jakieś krótkie opracowanie np. skrypt i skupić się na nauce kodeksów, a konkretnie na rozwiązywaniu testów, gdyż nie oszukujmy się – pytania z nich często powtarzają się na egzaminie. Ostatnie dni będą trudne, ale warto się poświęcić, aby nie stracić roku. Podsumowując, motto każdego kandydata na aplikanta powinno brzmieć: jak nie przyciśniesz, to nie wyciśniesz!
Jaki jest przebieg samego egzaminu? Jakie przedmioty można ze sobą wnieść na salę?
Egzamin przebiegnie szybciej niż Wam się zdaje. Czas na rozwiązanie testu to 180 minut, co wcale nie jest okresem szczególnie długim, gdy ktoś chce główkować nad wyborem odpowiedzi. Tutaj sprawa jest zwykle prosta – albo znasz odpowiedź na pytanie, albo nie. Przed wejściem na salę, najpierw jest sprawdzana tożsamość kandydatów, po czym losują oni miejsce, przy którym zasiądą na egzaminie. Nie ma możliwości jego zamiany, gdyż wylosowany numer podlega weryfikacji przez komisję egzaminacyjną. Biorąc pod uwagę własne doświadczenia proponuję, aby zdający zabrali na egzamin niebieski długopis (i drugi w zapasie) oraz ołówek i gumkę. Wszelkie talizmany jak słoniki czy misie, a także komórki i inne pomoce, proponuję zostawić na zewnątrz, gdyż zdający może mieć ze sobą tylko niezbędne przedmioty do samodzielnego rozwiązania testu. Woda jest zwykle fundowana przez Ministerstwo, które organizuje egzamin. Ołówek przyda się przy zaznaczeniu odpowiedzi w części testu gdzie znajdują się pytania – tam można notować, zaznaczać i przekreślać do woli, gdyż tylko karta odpowiedzi jest brana pod uwagę przy sprawdzaniu egzaminu. Dlatego proponuję najpierw zaznaczać odpowiedzi w części z pytaniami, a następnie po ponownym, albo kolejnym sprawdzeniu wybranej odpowiedzi, dopiero na koniec zaznaczyć wszystkie odpowiedzi na karcie egzaminacyjnej. Proszę uważać na to, aby przy finalnym zaznaczaniu odpowiedzi nie pomylić kratek – błąd na początku może kosztować wiele punktów, a stres nie sprzyja precyzji. Według mnie, po uważnym przeczytaniu pytania i odpowiedzi, pierwsze rozwiązanie okazuje się zwykle najlepsze. Im człowiek dłużej się zastanawia, tym gorsze są zwykle tego efekty, gdyż tak naprawdę zna odpowiedź na pytanie, tylko ze względu na okoliczności, daje się często ponieść emocjom. Proszę się skupić tylko na swoim teście i na swoich odpowiedziach, bo każde rozproszenie będzie niepotrzebną stratą czasu na zastanowienie.
Jak długo czeka się na wyniki egzaminu i jakie są obowiązki kandydata po uzyskaniu wyniku pozytywnego?
Trudno powiedzieć, jak długo kandydaci muszą czekać na rezultaty egzaminu w innych rejonach kraju, ale w lubelskiej izbie wyniki są podawane zwykle po około 2-3 dniach na stronie internetowej oraz w siedzibie izby. Niezależnie od wyniku, kandydaci otrzymają uchwałę rady okręgowej izby, która oprócz wyniku określać będzie również informacje szczegółowe na temat liczby zdobytych punktów oraz możliwości ewentualnego odwołania od wyniku egzaminu (kandydaci mają na to 14 dni od otrzymania uchwały). Po otrzymaniu uchwały, należy dostarczyć do Izby informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności oraz inne wymagane dokumenty. Jednak najważniejsze, co powinien zrobić przyszły aplikant po uzyskaniu informacji o zdanym egzaminie wstępnym, to poszukać patrona przyszłej aplikacji tj. radcy lub adwokata, który przygotuje do pod względem praktycznym do wykonywania zawodu. Jeśli chodzi o aplikację radcowską to nie powinno to być aż tak trudne, ze wględu na liczbę radców na rynku. Oczywiście musi to być osoba, która ma odpowiedni staż tzn. minimum 4 lata jest radcą prawnym oraz może przyjąć kolejnego aplikanta – limit to jednocześnie 4 aplikantów.
Jakub Leraczyk, aplikant radcowski.