W programie "Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu" biorą udział cztery placówki: Muzeum Wojska, Galeria im. Sleńdzińskich, Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki.
To druga edycja programu. Jak powiedziała kierowniczka programu Anna Danilewicz z Muzeum Wojska, w pierwszej, skierowanej do studentów i absolwentów szkół wyższych, wzięło udział piętnaście osób. "Każda z nich była zadowolona z przebiegu wolontariatu, mogła zobaczyć jak wygląda praca w instytucji kultury, poznać etapy realizacji różnych przedsięwzięć, a także zrealizować swój własny projekt" - dodała.
Zobacz: German Polish Law alternatywą dla tradycyjnych studiów prawniczych>>>
Ta edycja ma rozszerzoną formułę - poza wymogiem ukończenia 18 lat, nie ma ograniczeń wiekowych. Danilewicz powiedziała, że chcą w ten sposób zachęcić także osoby dorosłe i seniorów, którzy chcieliby spróbować swoich sił w wolontariacie dla kultury.
"Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu" ma podnieść kompetencje uczestników w zakresie organizowania i przeprowadzania różnych projektów. Danilewicz dodała, że ma być on przede wszystkim przygodą. Łącznie do wszystkich instytucji biorących udział w programie przyjętych zostanie dwanaście osób, które przez ponad pół roku będą, w wybranej przez siebie placówce, realizować wolontariat.
Muzeum Wojska poszukuje osób, które będą chciały zaangażować się w robienie transkrypcji nagrań wywiadów z Sybirakami oraz pomogą w prowadzeniu działań edukacyjnych dla dzieci.
Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaprasza m.in. do tworzenia mediateki. Do zadań wolontariuszy będzie należało: transkrypcja nagrań i przygotowywanie napisów do filmów, wyszukiwanie świadków historii, uczestnictwo w nagraniach wywiadów a także archiwizacja nagrań i dokumentów.
Z oferty przygotowanej przez Galerię im. Sleńdzińskich mogą skorzystać studenci i absolwenci kierunków związanych z kulturoznastwem, pedagogiką, grafiką i fotografią. W galerii pomogą przy warsztatach artystycznych. Swoich sił będą mogli spróbować też w tworzeniu strony internetowej galerii.
Zobacz: Amerykańskie standardy studiowania są bardzo wysokie>>>
Natomiast Teatr Dramatyczny poszukuje osób do biblioteki teatru, gdzie do zadań wolontariuszy będzie należało m.in. pomoc przy archiwizowaniu spektakli czy inwentaryzacji biblioteki.
Nabór chętnych potrwa do 31 października, a program wolontariacki rozpocznie się w grudniu i potrwa ponad pół roku. Przy wyborze kandydatów będzie brana pod uwagę przede wszystkim ich motywacja.
W ramach wolontariatu, jego uczestnicy podczas wizyt studyjnych, będą mogli zobaczyć jak działa każda z instytucji biorących udział w programie, wezmą też udział w warsztatach. Dzięki temu wolontariusze nie tylko dają instytucjom swoje pomysły, zaangażowanie i kreatywność, ale placówki oferują im w zamian atrakcyjny program podnoszenia kompetencji. (PAP)