Najlepsza praca dotyczyła wykorzystania otwartych źródeł informacji w działalności wywiadowczej. Przygotowano ją pod kierunkiem Jolanty Itrich-Drabarek. Do konkursu można było zgłosić pracę obronioną na oceną bardzo dobrą. ABW w najbliższym czasie poda termin wręczenia nagród.


Saramak jest absolwentem kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Instytucie Nauk Politycznych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, a obecnie doktorantem na tym wydziale. Jest współzałożycielem studenckiego naukoweg Koła Bezpieczeństwa Wewnętrznego UW.

Przeczytaj także: Zbliża się dzień Wolters Kluwer!


Celem dorocznie organizowanego konkursu jest promocja i upowszechnianie problematyki bezpieczeństwa wewnętrznego państwa wśród młodzieży i kadry akademickiej, zwiększenie świadomości społecznej w tym zakresie oraz profilaktyka i edukacja na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego.

 
Drugie miejsce w tym roku uzyskał również absolwent UW Sebastian Zieliński za pracę magisterską "Koncepcja przestępczości białych kołnierzyków w Polsce w kontekście zmowy przetargowej". Trzecie miejsce przyznano Arkadiuszowi Ćwikowi z Uniwersytetu Śląskiego, który pisał na temat znaczenia czynności operacyjno-rozpoznawczych dla rozstrzygnięcia o przedmiocie procesu karnego.

Przeczytaj także: Zawieja: własna kancelaria to duże ryzyko


ABW przyznała też wyróżnienie za pracę licencjacką. Otrzymała je Karolina Matyja z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Matyja napisała prace o roli mediów, jako obosiecznej broni w walce z terroryzmem, w której przeanalizowała temat na przykładzie prasowych i telewizyjnych doniesień o zamachu w Bostonie.


Wygrana wiąże się z nagrodą pieniężną - za pierwsze miejsce 3 tys. zł, za drugie 2.5 tys. i za trzecie 2 tys. zł. Wyróżniona otrzyma nagrodę rzeczową.


Szef ABW rozpisał już nowy konkurs - na prace obronione w roku akademickim 2014/15. Można je nadsyłać do 30 września 2015 r. Prace mogą dotyczyć służb specjalnych II RP, roli służb specjalnych w demokratycznym państwie prawa i w państwach autorytarnych, styku konstytucyjnych praw obywateli i uprawnień służb specjalnych.

Przeczytaj także: Oszukiwanie na egzaminach to przestępstwo


ABW zaprasza też do nadsyłania prac na temat współczesnych zagrożeń i wyzwań - bezpieczeństwa Polski w XXI wieku przez pryzmat zadań ustawowych służb specjalnych, prac o współdziałaniu i historii służb specjalnych państw NATO, Unii Europejskiej i sąsiadów Polski.


Na nowy konkurs można też nadsyłać obronione z bardzo dobrym wynikiem prace poświęcone stereotypom i uprzedzeniom w medialnym obrazie służb specjalnych oraz obrazowi służb w filmie, literaturze, sztuce.(PAP)
ago/ par/