W uchwale Rady Gminy Niechanowo wskazano, iż "w przypadku nieruchomości, na której zamieszkuje powyżej 5 osób zwalnia się z opłaty za odbiór odpadów (...) każdą kolejną osobę powyżej 5 osoby" oraz że zwolnienie dotyczy "nieruchomości, na której zamieszkuje samotnie osoba powyżej 75 roku życia, która w danym roku kalendarzowym ukończyła 75 lat".


Zapisy te zostały zakwestionowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Poznaniu, wg której "wskazane zwolnienia mają charakter podmiotowo - przedmiotowy i pozostają w sprzeczności z postanowieniami art. 6k ust. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach."

RIO przypomniała, że organ stanowiący gminy określając zwolnienia od opłat powinien trzymać się ściśle litery prawa, gdyż nakładanie podatków, jak również zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy. Wynika to wprost z art. 217 Konstytucji. Tymczasem art. 6k ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wyraźnie wskazuje, że rada gminy może wprowadzać jedynie zwolnienia przedmiotowe. "Organ stanowiący (...) nie może kierować się cechami właściciela nieruchomości, w ujęciu o jakim mowa w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach."


Za niezgodne z prawem uznano również przepisy uchwały uzależniające przyznanie zwolnień od złożenia wniosku do wójta; który następnie miał wydawać w tej sprawię decyzję administracyjną. RIO przypomniało, iż to jedynie organ stanowiący może określać zwolnienia przedmiotowe obowiązujące na terenie gminy, przy czym zwolnienia te obowiązują z mocy prawa. Przysługują zatem automatycznie, gdy spełnione zostaną warunki określone w uchwale będącej aktem prawa miejscowego. Nie ma również konieczności to powiadamiania o ustaniu takich okoliczności.

Na podstawie:
Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu z dnia 31 lipca 2013 r. Nr 17/938/13, LEX 1360430