W stanie prawnym obowiązującym od dnia 28 lipca 2016 r. można w dalszym ciągu wymagać legitymowania się doświadczeniem, kadrą, określoną zdolnością finansową, sprzętem, czy też posiadaniem odpowiednich uprawnień. Dokumenty i oświadczenia jakie mogą być wymagane na potwierdzenie spełniania warunków reguluje od dnia 28 lipca 2016 r. rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia (Dz. U. z 2016 r. poz. 1126) dalej jako r.r.d.ż.z. W obrocie nie funkcjonuje żaden oficjalny wzór SIWZ opracowany na podstawie znowelizowanej i obowiązującej ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p.
Komisja Europejska przyjęła Jednolity Europejski Dokument Zamówienia >>>
Nowelizacja p.z.p. nie zmienia generalnych zasad przygotowania i prowadzenia postępowania, ale przewiduje cały szereg zmian proceduralnych, w tym odnoszących się do sposobu weryfikacji spełniania warunków udziału w procedurze i ocenie podstaw wykluczenia z postępowania. W zmienionej treści funkcjonuje m.in. art. 22 p.z.p., który w dalszym ciągu pozwala na kreowanie warunków w odniesieniu do kompetencji lub uprawnień do prowadzenia określonej działalności zawodowej, sytuacji ekonomicznej lub finansowej, zdolności technicznej lub zawodowej. Pod przywołanymi w poprzednim zdaniu pojęciami kryją się znane z poprzedniej wersji ustawy pojęcia takie jak m.in. kwalifikacje kadry, doświadczenie wykonawcy, potencjał techniczny. Zasady kształtowania warunków w tym zakresie regulują art. 22a do 22d p.z.p.
Zupełnie inaczej przedstawia się procedura oceny spełniania warunków udziału, czy też badania podstaw wykluczenia z postępowania. Na etapie składania ofert wykonawcy nie przedstawiają żadnych dokumentów potwierdzających spełnianie warunków, czy też brak podstaw do wykluczenia w dotychczasowym rozumieniu przepisów. Innymi słowy, np. na potwierdzenie posiadania wymaganego doświadczenia nie składa się wraz z ofertą wykazu zrealizowanych usług i dokumentów referencyjnych. Zgodnie z art. 25a ust. 1 p.z.p. do oferty wykonawca dołącza aktualne na dzień składania ofert oświadczenie w zakresie wskazanym przez zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu lub w SIWZ. Informacje zawarte w oświadczeniu stanowią wstępne potwierdzenie, że wykonawca nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu. W postępowaniach o szacunkowej wartości zamówienia równej lub przekraczającej kwoty określone na podstawie art. 11 ust. 8 p.z.p. oświadczenie to przyjmuje postać tzw. jednolitego dokumentu. Treść jednolitego dokumentu reguluje rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (UE) 2016/7 z dnia 5 stycznia 2016 r. ustanawiające standardowy formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia. Jednolity europejski dokument zamówienia jest formalnym oświadczeniem wykonawcy stwierdzającym, że odpowiednia podstawa wykluczenia nie ma w stosunku do niego zastosowania lub, że odpowiednie kryterium kwalifikacji jest przez niego spełnione. Przedmiotowe oświadczenie jest będzie składane w dacie złożenia wniosku kwalifikacyjnego lub oferty i będzie na wstępnym etapie procedury zastępować dokumenty urzędowe i prywatne jakie wymagane są na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia wykonawcy, czy też potwierdzenie posiadania właściwości predysponujących przedsiębiorcę do realizacji zamówienia.
Dokonywanie zmian w umowach ograniczone nowelizacją PZP >>>
Składanie dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu następuje co do zasady na późniejszym etapie postępowania. Zgodnie z art. 26 ust. 1 p.z.p. „zamawiający przed udzieleniem zamówienia, którego wartość jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, wzywa wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona, do złożenia w wyznaczonym, nie krótszym niż 10 dni, terminie aktualnych na dzień złożenia oświadczeń lub dokumentów potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1.”. Obowiązek żądania takich dokumentów dotyczy postępowań o wartości przekraczającej progi unijne. W postępowaniach o mniejszej wartości, zamawiający może, ale nie musi żądać przedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie warunków (art. 26 ust. 2 p.z.p.). Decyzja w tym zakresie pozostawiona jest organizatorowi postępowania, który w SIWZ, czy też w ogłoszeniu musi wskazać, czy będzie wymagał dokumentów potwierdzających spełnianie warunków, czy też odstępuje od żądania od wykonawcy złożenia takich dokumentów. Co istotne, żądanie przedstawienia dokumentów może być kierowane tylko do jednego wykonawcy, tj. wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona.
Zamawiający nie powinien żądać tłumaczenia dokumentu przez biegłego sądowego >>>
Katalog dokumentów oraz oświadczeń, jakie mogą być żądane na potwierdzenie spełniania warunków, kryteriów selekcji, a także na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia z procedury reguluje nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju. Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w dniu 27 lipca 2016 r., a weszło w życie w dniu 28 lipca 2016 r.
Najlepszym źródłem poszukiwań projektów SIWZ, jakie mogłyby znaleźć zastosowanie w przygotowywanych postępowaniach jest internet. Od dnia 28 lipca 2016 r. we wszystkich postępowaniach rozpoczynających się publicznym zaproszeniem do złożenia ofert winny funkcjonować SIWZ odpowiadające nowym wymaganiom ustawowym. Źródłem inspiracji do opracowania SIWZ na potrzeby własnego postępowania mogą być próby podejmowane przez innych zamawiających. Należy jednak pamiętać o tym, że nowelizacja wymusza zupełnie odmienne podejście do opracowania SIWZ, niż dotychczas obowiązujące przepisy. Oczywiście w dalszym ciągu przepisem wyznaczającym elementy treści SIWZ jest art. 36 p.z.p., ale zakres zmian wynikających z innych przepisów niż sam art. 36 p.z.p. jest tak znaczny, że do przygotowania SIWZ po nowelizacji trzeba gruntownie przeanalizować np. takie przepisy jak odnoszące się do szacowania wartości zamówienia, opisu przedmiotu zamówienia, stawiania warunków, oceny warunków, przesłanek wykluczenia z postępowania.