Zgodnie z art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) dalej p.z.p., zamawiający zwraca wadium wszystkim wykonawcom niezwłocznie po wyborze oferty najkorzystniejszej lub unieważnieniu postępowania, z wyjątkiem wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, z zastrzeżeniem ust. 4a p.z.p.
Wadium wnoszone w pieniądzu nie ma okresu ważności >>>
Z powyższego przepisu wynika, że zarówno zwrot jak i zatrzymanie wadium stanowią bezwzględny obowiązek zamawiającego i nie zależą od jego woli, bądź też woli innego podmiotu. Żaden z przepisów p.z.p. nie daje stronom prawa do zaliczenia wadium na poczet kolejnego postępowania, a wręcz przeciwnie z art. 46 ust. 4 p.z.p. wynika, iż jeżeli wadium wniesiono w pieniądzu, zamawiający zwraca je wraz z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane, pomniejszone o koszty prowadzenia rachunku bankowego oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek bankowy wskazany przez wykonawcę.
J. Balcewicz w artykule „Wadium” (opubl. Zamówienia publiczne. Doradca, marzec 2011 r.) wskazał, że „Zwrot wadium powinien zostać dokonany faktycznie. W praktyce oznacza to konieczność dokonania przez zamawiającego przelewu wadium na rachunek bankowy wykonawcy lub przekazanie mu zwrotne oryginału dokumentu wadialnego. Niedopełnienie tego obowiązku może stanowić skuteczną podstawę do wniesienia odwołania w postępowaniach, w których wartość postępowania jest równa lub większa niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.”.
Wadium wnoszone w pieniądzu nie ma okresu ważności >>>
Mając zatem na uwadze konsekwencje, jakie niesie ze sobą niezwrócenie wadium, ale również i konsekwencje wynikające z niewniesienia wadium przez wykonawcę, czynność „zaliczenia” wadium na poczet kolejnego postępowania uznać trzeba za niedopuszczalną.