W opisanej sytuacji, w ocenie Opiniującego, zamawiający nie powinien uznawać referencji za usługę wykonaną przez centralę firmy na rzecz jej oddziału, gdyż w istocie jest to usługa wykonana przez wykonawcę dla samego siebie i tym samym jej wartość dowodowa, w zakresie legitymowania się przez wykonawcę odpowiednim doświadczeniem, jest niewielka.
Referencje można nabyć w drodze spadku >>>
Na wstępie, należy zwrócić uwagę, iż przez oddział rozumie się zgodnie z art. 5 pkt 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584) wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Oznacza to, iż oddział, pomimo, że wyodrębniony organizacyjnie, nie jest samodzielnym bytem, odrębnym i niezależnym od przedsiębiorcy, który go utworzył. W istocie więc, oddział firmy nie jest osobnym podmiotem prawa, niezależnym od wykonawcy, składającego ofertę w postępowaniu, lecz jest w sensie prawnym częścią tego wykonawcy (przedsiębiorcy).
W konsekwencji, należy uznać, iż jeżeli dana usługa była świadczona przez wykonawcę na rzecz jednego z jego oddziałów, to w istocie była świadczona przez wykonawcę dla samego siebie, gdyż jak wyżej wskazano, oddział, nie jest odrębnym podmiotem prawa.
Złożenie oświadczenia zamiast referencji tylko w drodze wyjątku >>>
Z tego względu, w ocenie Opiniującego, zamawiający nie powinien uznać referencji wystawionych przez oddział wykonawcy, gdyż ich wartość dowodowa jest wątpliwa, z uwagi chociażby na podległość służbową kierownictwa oddziału względem władz firmy. Należy bowiem mieć na względzie, iż o udzielenie zamówienia publicznego, mogą ubiegać się wykonawcy, którzy posiadają stosowną wiedzę i doświadczenie. Jak natomiast wskazuje się w orzecznictwie, (wyrok KIO z dnia 3 stycznia 2014 r. (KIO 2873/13)): "przez doświadczenie zawodowe w rozumieniu ustawy p.z.p. nie można rozumieć tylko faktu wykonania określonych czynności, prac na własną rzecz, a nie cudzą. W doświadczeniu zawodowym muszą wystąpić okoliczności odbioru prac (potwierdzenie należytego wykonania) przez zamawiającego (odbiorca prac), oraz odpłatność tych prac (wynagrodzenie)".