Jeden z mieszkańców zwrócił się do Orange Polska S.A. o udostępnienie wszelkich decyzji administracyjnych i innych dokumentów dotyczących budowy i eksploatacji linii telekomunikacyjnej podziemnej usytuowanej na jego działce.

Spółka odmówiła udostępniła dokumentów mieszkańcowi.

Wyjaśniła, iż jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który nie wykonuje żadnych zadań publicznych.

Zdaniem spółki nie sposób uznać, że dystrybucja sygnału telekomunikacyjnego oraz inne czynności wykonywane przez przedsiębiorstwa telekomunikacyjne ze względu na znaczenie telekomunikacji dla rozwoju cywilizacyjnego, są zadaniami publicznymi.

WSA nie zgodził się z takim stanowiskiem.

Sąd zwrócił uwagę, iż choć spółka jest podmiotem prywatnym, to wykonuje zadania umożliwiające szeroką, publicznie dostępną łączność telefoniczną.

Jest jedyną firmą w Polsce, która ma ofertę telekomunikacyjną, dostępną w całym kraju. Działa bowiem na rynku telefonii stacjonarnej, telefonii komórkowej, internetu i transmisji danych.

Biorąc pod uwagę, iż sieć spółki służy nie tylko potrzebom telefonii (rozumianej zarówno tradycyjnie, jak i mobilnie), ale także łączności internetowej oraz rozprowadzaniu sygnałów telewizyjnych i radiowych, to spółka jawi się jako bardzo istotny podmiot organizujący telekomunikację w Polsce – podkreślił sąd.

Zatem spółka będąc podmiotem prywatnym, z punktu widzenia prawa administracyjnego publicznego, wykonuje bardzo istotne zadania umożliwiające szeroką, publicznie dostępną łączność telefoniczną.

WSA uznał, że Orange Polska S.A. jest podmiotem wykonującym zadania publiczne, a w konsekwencji podmiotem zobowiązanym do udostępnienia dokumentacji związanej z budową linii telekomunikacyjnej.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Warszawie z 3 września 2014 r., sygn. akt II SAB/Wa 299/14, nieprawomocny