Organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego wybierają ze swego grona przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących (rada gminy i sejmik województwa nie więcej niż 3, rada powiatu nie więcej niż 2). Do zadań przewodniczącego należy organizowanie prac rady i prowadzenie jej obrad, w tym także zwoływanie obrad. W przypadku braku przewodniczącego i wiceprzewodniczących, np. z powodu ich rezygnacji lub odwołania, powstaje trudna do rozwiązania sytuacja – brak jest osoby, która byłaby władna zwołać sesję rady. Dotychczasowe przepisy nie regulowały takiej sytuacji.
Wypełnieniem tej luki ma być nowelizacja samorządowych ustaw ustrojowych ( ustawy o samorządzie gminnym , ustawy o samorządzie powiatowym , ustawy o samorządzie województwa ), wniesiona przez grupę posłów (projekt ustawy, druk sejmowy nr 1898). Według projektowanych zmian, organem odpowiedzialnym za zwołanie posiedzenia organu stanowiącego, w przypadku jednoczesnego odwołania lub rezygnacji przewodniczącego i wiceprzewodniczących, będzie wojewoda. Zgodnie z uzasadnieniem załączonym do projektu, rozwiązanie to jest przejrzyste i pozwoli na jasne i szybkie rozwiązywanie sytuacji.
Będzie to zupełna nowość w polskim systemie prawnym – w chwili obecnej wojewoda nie ma możliwości zwoływania sesji rad. W określonych sytuacjach muszą to zrobić przewodniczący rady poprzedniej kadencji, komisarz wyborczy lub osobą, która Prezes Rady Ministrów wyznaczył do pełnienia funkcji organów jednostki samorządu terytorialnego.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.)
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1590 ze zm.)