Senat zaproponował kilka poprawek do ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Część z nich miała charakter legislacyjno-doprecyzowujący, pozostałe - merytoryczny. Dotyczyły one m.in. wydłużenia czasu rejestracji koni oraz wydłużenia terminu wejścia w życie ustawy.
Jedna z poprawek wykracza poza materię ustawy i dotyczy ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Poprawka ta obniża o 75 proc. opłaty za kontrolę świń przeprowadzaną w gospodarstwie, w którym jest utrzymywane nie więcej niż 50 świń, przy czym nie może być ona niższa niż 20 zł.
Ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wdraża unijne przepisy w tym zakresie, zapewnia jednolite funkcjonowanie systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt jako istotnego ogniwa zwalczania chorób zakaźnych. Zastąpi ona dotychczas obowiązującą ustawę z 2 kwietnia 2004 r.
Czytaj również: System identyfikacji i rejestracji zwierząt bardziej powiązany z system Inspekcji Weterynaryjnej
Jakie zmiany wprowadza nowe prawo
Wprowadza ona zmiany dotyczące organizacji i zakresu systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt. Rejestr zwierząt koniowatych przejmie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wydawanie dokumentów dotyczących rejestracji koni poszczególnych ras pozostanie w kompetencjach związków hodowców koniowatych (Polskiego Związku Hodowców Koni). Związki te będą przekazywały dane o dokumentach identyfikacyjnych bezpośrednio do komputerowej bazy danych prowadzonej przez ARiMR. Ponadto w odniesieniu do koniowatych wprowadzony zostanie obowiązek rejestracji przez posiadaczy i właścicieli koniowatych siedzib stad oraz obowiązek rejestracji zgłoszeń zdarzeń dotyczących tych zwierząt.
Przepisy zakładają też obowiązkową rejestrację zwierząt jeleniowatych i wielbłądowatych na takich samych zasadach, jak innych zwierząt obecnie rejestrowanych - takich jak bydło, owce, kozy i świnie. Ponadto ustawa wprowadza rejestr zakładów drobiu.
Nowe przepisy przewidują również cyfryzację procedury dokonywania zgłoszeń, zdarzeń dotyczących zwierząt przez posiadaczy zwierząt. Paszporty dla bydła nie będą już wykorzystywane w obrocie krajowym, tylko podczas przemieszczania bydła do innych państw UE. Posiadacze zwierząt uzyskają także dostęp do nowych środków identyfikacji, takich jak zwykła opaska np. na pęcinę, kolczyk elektroniczny czy kapsuła elektroniczna.
Po wejściu w życie ustawy będzie obowiązywał jeden system rejestracji zwierząt prowadzony przez ARiMR, a dane o zwierzętach będą przekazywane drogą elektroniczną.
Teraz ustawa wróci do Sejmu, który rozpatrzy proponowane przez Senat zmiany w przepisach.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.