Pytanie:
W jaki sposób odnieść się do wniosku o uznanie za stronę w postępowaniu dotyczącym wydania decyzji środowiskowej? Nieruchomość wnioskodawcy nie graniczy z nieruchomością, na której planowana jest kopalnia kruszywa naturalnego, ale znajduje się w odległości ok. 25 m.  Czym powinien kierować się organ, rozpatrując wniosek o uznanie za stronę? Jaka jest podstawa prawna rozpatrzenia wniosku o uznanie za stronę przedsiębiorstwa, które uważa, że kopalnia będzie oddziaływać na teren będący jego własnością? Zgodnie z dokumentami przedłożonymi przez inwestora przedsięwzięcie nie będzie oddziaływać na teren przedsiębiorcy, który chce być uznany za stronę. Czy ciężar udowodnienia interesu prawnego ciąży na wnioskodawcy?

Odpowiedź:
Organ powinien kierować się przesłankami określonymi w art. 28 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.) - dalej k.p.a. Stroną postępowania może być osoba prawna (por. art. 29 k.p.a.). Nieruchomość będąca własnością danego podmiotu nie musi leżeć w granicach ponadnormatywnego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia, aby uznać ten podmiot za stronę postępowania.

Ustalenie, czy dany podmiot jest stroną postępowania, ciąży na organie. Strona nie musi udowadniać spełnienia przesłanek określonych w art. 28 k.p.a. Ustalenie stron następuje z urzędu, strona nie musi składać wniosku w tej sprawie (na wniosek dopuszcza się jedynie organizację społeczną do udziału w postępowaniu na prawach strony).

Uzasadnienie:
Krąg stron postępowania w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie ogranicza się do podmiotów władających terenem znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego przedsięwzięcia.

Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem (m.in. wyrokiem WSA w Krakowie z dnia 20 marca 2012 r., II SA/Kr 1932/11, LEX nr 1138582, oraz wyrokiem WSA w Poznaniu z dnia 6 lutego 2013 r., IV SA/Po 330/12, LEX nr 1288356), stroną w postępowaniu w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach są podmioty, którym przysługuje tytuł prawny do nieruchomości położonych w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego przedsięwzięcia, a także inne podmioty, jeżeli ich nieruchomości mieszczą się w zasięgu ewentualnego oddziaływania tego przedsięwzięcia.
Zgodnie z pierwszym z powołanych wyroków, oddziaływanie to powinno być rozumiane szeroko, jako wpływ na korzystanie z innych nieruchomości oraz na środowisko, przy czym – jak wskazano w uzasadnieniu wyroku – samo oparcie interesu prawnego na prawie własności działek jest niewystarczające.

Odległość 25 m jest dość niewielka, istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, iż planowana kopalnia będzie wywierać wpływ na teren, na którym znajduje się przedsiębiorstwo.