Zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) dalej p.z.p., wykonawca może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści SIWZ, a zamawiający jest obowiązany udzielić wyjaśnień. Przepis ten pozwala na wyjaśnienie jedynie wątpliwości związanych z treścią SIWZ, nie można więc na jego podstawie domagać się wprowadzenia zmian do specyfikacji, czy polemizować z jej treścią.
Sposób obliczania terminów na złożenie wniosku o wyjaśnienie SIWZ >>>
W wyroku z dnia 17 czerwca 2014 r. (KIO 1099/14), Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że „jak wynika z art. 38 ust. 1, pytania wykonawcy powinny dotyczyć treści SIWZ i zmierzać do jej wyjaśnienia, nie zaś do uwzględnienia wszystkich postulatów wykonawców. Realizacja postulatów danego wykonawcy co do zmiany opisu przedmiotu zamówienia lub warunków udziału w postępowaniu powinna nastąpić co do zasady poprzez skorzystanie ze środków ochrony prawnej gwarantowanych wykonawców w ustawie Pzp”.
Natomiast w wyroku z dnia 7 maja 2013 r. (KIO 898/13) czytamy: "Co do wątpliwości odwołującego wynikających z faktu, że modyfikacja SIWZ z 10 kwietnia 2013 r. nie była konsekwencją oficjalnych pytań lub wątpliwości zgłoszonych przez wykonawców, Izba wyjaśnia, że modyfikacji SIWZ zamawiający może dokonać z własnej inicjatywy. Modyfikacja SIWZ może, ale nie musi, być efektem udzielenia odpowiedzi na wnioski wykonawców o wyjaśnienie treści SIWZ”.
Zmiana SIWZ po terminie składania ofert jest niemożliwa >>>
Reasumując, należy przypomnieć, że co do zasady zgodnie z art. 38 ust. 4 p.z.p., tylko zamawiającemu przysługuje prawo do dokonana zmian treści SIWZ w dowolnym momencie przed upływem terminu składania ofert.