Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.


Czy należy zarejestrować nową szkołę na nowy organ prowadzący i przejąć słuchaczy?

Co z subwencją oświatową w takim przypadku?

Odpowiedź


Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – dalej k.c., prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób (spadkobierców). Wobec powyższego prawa organu prowadzącego niepubliczną szkołę po śmierci osoby fizycznej ją prowadzącej przechodzą z chwili śmierci na spadkobierców tej osoby.


Należy zaznaczyć, że spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 i 925 k.c.). Stwierdzenie nabycia spadku następuje na podstawie odpowiedniego orzeczenia wydanego przez sąd albo na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza.


Dotacje, o których mowa w art. 90 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty – dalej u.s.o., przysługują szkołom niepublicznym, a ich wysokość zależy od liczby uczniów danej szkoły uczestniczących w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu. Przepis art. 90 u.s.o. nie stanowi, że szkoła traci prawo do dotacji w przypadku zmiany osoby prowadzącej szkołę niepubliczną. Wobec powyższego należy stwierdzić, że jeżeli szkoła niepubliczna po śmierci osoby fizycznej prowadzącej szkołę nadal będzie prowadziła działalność (a uczniowie będą uczestniczyli w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu), to będzie jej przysługiwała dotacja.

 


W przypadku zaprzestania działalności przez szkołę niepubliczną, której organ prowadzący – osoba fizyczna umarła, i utworzenia w jej miejscu innej szkoły niepublicznej prowadzonej przez inną osobę fizyczną lub prawną, nowej szkole niepublicznej będzie przysługiwała dotacja na podstawie art. 90 ust. 3 u.s.o.


Przywołany przepis stanowi, że dotacje dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych niewymienionych w ust. 2a przysługują na każdego ucznia uczestniczącego w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu, w wysokości nie niższej niż 50% ustalonych w budżecie odpowiednio danej gminy lub powiatu wydatków bieżących ponoszonych w szkołach publicznych tego samego typu i rodzaju w przeliczeniu na jednego ucznia, pod warunkiem że osoba prowadząca szkołę niepubliczną poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji, z zastrzeżeniem ust. 3h oraz 3i. W przypadku braku na terenie gminy lub powiatu szkoły publicznej danego typu i rodzaju podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę lub powiat na prowadzenie szkoły publicznej danego typu lub rodzaju.


Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, do dnia 31 sierpnia 2015 r., na wniosek osoby prowadzącej niepubliczną szkołę, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do udzielenia dotacji może wyrazić zgodę na odstąpienie od terminu podania planowanej liczby uczniów (30 września) lub na udzielenie dotacji w terminie wcześniejszym niż od początku następnego roku budżetowego.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.