Czy dyrektor szkoły może nieodpłatnie przekazać organizacji pozarządowej zestaw komputerowy z oprogramowaniem?
Czy na taką darowiznę wymagana jest zgoda organu prowadzącego szkołę?
Odpowiedź
Zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) szkoły prowadzone są w formie jednostek budżetowych. Odnosi się to zarówno do szkół prowadzonych przez ministrów, jak też szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Gospodarka finansowa szkół prowadzona jest w oparciu o przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.).
W zakresie gospodarowania majątkiem ruchomym – w odniesieniu do szkół, dla których organem prowadzącym jest organ administracji rządowej – zastosowanie znajdą przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 maja 2010 r. w sprawie sposobu i trybu gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego, w który wyposażone są jednostki budżetowe (Dz. U. Nr 114, poz. 761) – dalej r.g.m.r.
Przepisy r.g.m.r. dopuszczają możliwość dokonania darowizny zbędnych lub zużytych składników rzeczowych majątku ruchomego. Trzeba jednak podkreślić, iż zbędne lub zużyte składniki rzeczowe majątku ruchomego o znacznej wartości (tj. o wartości przekraczającej równowartość w złotych kwoty 6.000 euro) mogą być przedmiotem darowizny, jeżeli nie dojdzie do skutku ich sprzedaż.
Pojęcie zbędnych oraz zużytych składników rzeczowych majątku ruchomego zdefiniowane zostało w § 2 pkt 2 i 3 r.g.m.r. Zgodnie z r.g.m.r. jednostka organizacyjna może dokonać darowizny m.in. na rzecz fundacji i organizacji pożytku publicznego, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną, z przeznaczeniem na realizację ich celów statutowych.
Szczegółowy sposób i tryb dokonania darowizny określone zostały w § 39 r.g.m.r. Z kolei warunki nieodpłatnego przekazania mienia zawarte zostały w § 38 r.g.m.r. Nieodpłatne przekazanie może nastąpić na rzecz innej państwowej jednostki budżetowej lub jednostki samorządu terytorialnego.
Należy podkreślić, że przywołane powyżej r.g.m.r. odnosi się tylko do państwowych jednostek budżetowych, nie ma natomiast zastosowania w odniesieniu do samorządowych jednostek budżetowych.
Powszechnie obowiązujące przepisy prawa nie zawierają odnośnych regulacji w stosunku do jednostek budżetowych samorządu terytorialnego.
Gospodarowanie składnikami rzeczowymi majątku ruchomego, w który wyposażone są jednostki budżetowe samorządu terytorialnego, odbywa się na zasadach określonych w aktach stanowionych przez organy jednostek samorządu terytorialnego.