Aby w pełni realizować obowiązek, kierownicy jednostek administracji rządowej zostali zobowiązani do dokonania wstępnej analizy możliwości uwzględnienia aspektów społecznych w planowanych do udzielenia zamówieniach na każdy rok budżetowy. Zamawiający muszą przeprowadzić każdorazowo głęboką analizę odnośnie zastosowania klauzul aktywizacyjnych. W razie pozytywnych wyników przeprowadzonej analizy, należy uwzględnić je i zastosować w prowadzonym postępowaniu.
Rada Ministrów zaleca także stosowanie klauzul społecznych przy zamówieniach, które nie są objęte przepisami p.z.p. Nowe zalecenia sprawiają, że traci moc poprzedni dokument dotyczący stosowania przez administrację rządową klauzul społecznych w zamówieniach publicznych z 28.07.2015 r.
W nowym dokumencie uwzględniono zmiany, które nastąpiły w Prawie zamówień publicznych w wyniku nowelizacji z 22.06.2016 r. Wprowadziły one nowe rozwiązania oraz zmodyfikowały dotychczasowe instrumenty, które umożliwiały zastosowanie klauzul społecznych w przetargach.
Dokument rozszerza również obowiązek sprawozdawczy, który aktualnie będzie obejmował wszystkich kierowników jednostek administracji rządowej. Sprawozdanie z zastosowanych klauzul społecznych będzie przekazywane w ramach rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach. Spowodowało to zniesienie obowiązku przekazywania prezesowi UZP osobnej informacji o stosowaniu klauzul społecznych. Ma to zmniejszyć obciążenia administracyjne po stronie zamawiających.
Źródło: www.uzp.gov.pl