W umowie konsorcjum określono, że lider rozlicza wykonanie poszczególnych etapów inwestycji. Jedna ze spółek zwróciła się z zapytaniem do organu podatkowego odnośnie tego, czy czynności rozliczania się między członkami konsorcjum podlegają podatkowi VAT. Po niekorzystnej interpretacji, zaskarżono ją do sadu.
Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 8.02.2017 r., III SA/Wa 3413/15, czynności rozliczeniowe między członkami konsorcjum mają charakter wyłącznie wewnętrzny. Każdy z konsorcjantów oddzielnie i indywidualnie rozlicza następnie ewentualny podatek. Zwykłe czynności rozliczeniowe nie są usługami w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Z tego też względu mogą one być dokumentowane w innej niż faktura formie.
Jak zaznacza ekspert na łamach Rzeczpospolitej, pogląd taki nie jest powszechnie akceptowany przez organy podatkowe. Z tego też względu, przedsiębiorcy działający w ramach konsorcjum powinni zachowywać szczególną ostrożność oraz liczyć się z tym, że traktowanie czynności rozliczeniowych jako wyłącznie wewnętrznych może narazić ich na spór z organem podatkowym.
Źródło: Rzeczpospolita