Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach stwierdziło nieważność uchwały Rada Miasta Siemianowice Śląskie w sprawie zasad udzielania dotacji celowych ze środków budżetu miasta na wybrane przedsięwzięcia dotyczące ochrony środowiska. W uchwale rada postanowiła dotować zadania zrealizowane w roku bieżącym lub w okresie jednego roku przed złożeniem wniosku.

RIO stwierdziło, że ustawodawca nie dopuszcza możliwości dotowania środkami pieniężnymi, przekazanymi jako dotacja celowa, inwestycji z zakresu ochrony środowiska zrealizowanych przed datą zawarcia umowy dotacyjnej.

Do przyjęcia takiego rozwiązania nie dają żadnych podstaw aktualne przepisy ustawy o finansach publicznych, ani też art. 403 ust. 5 i 6 ustawy Prawo ochrony środowiska. Wydatek o charakterze refundacji poniesionych kosztów nie stanowi bowiem dotacji na realizację zadania (celu). Zatem w świetle obowiązujących przepisów dotacja celowa na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska nie może zostać przekazana podmiotowi na refundację poniesionych przed umową dotacji wydatków.

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


Zdaniem RIO z zapisów uchwały wynika też, że rada miasta ograniczyła katalog dotowanych zadań wyłącznie do działań zrealizowanych tj. zakończonych przed dniem zawarcia umowy o dotację. Świadczy o tym zobowiązanie do dołączenia do wniosku o dotację dokumentów potwierdzających wykonanie zadania: dokumentacji odbioru (protokołu odbioru/uruchomienia instalacji sporządzonego przez uprawnionego instalatora), faktury lub rachunku o poniesionych przez inwestora kosztach kwalifikowanych, a także opinii zakładu kominiarskiego ustalającego prawidłowość podłączenia urządzenia, w przypadku zmiany pieców grzewczych.

RIO podkreśliła, że takie zapisy powodują wyłączenie inwestorów, którzy mają zamiar zrealizować dane zadanie po zawarciu umowy dotacji z kręgu podmiotów dopuszczonych do ubiegania się o dotację. Takie zapisy są niedopuszczalne, bo istotą dotacji celowych jest ich udzielanie na realizację zadania publicznego, wyłącznie na wydatki poniesione po zawarciu umowy dotacji. Kolegium wskazało przy tym wyrok NSA z dnia 24 listopada 2016 roku (sygn. akt.: II GSK 954/15), w którym orzekł on o braku możliwości dotowania inwestycji z zakresu ochrony środowiska zrealizowanych przed datą zawarcia umowy dotacyjnej.

uchwała RIO Katowice nr 197/VIII/2018