Rada gminy wyraziła zgodę na sprzedaż w trybie bezprzetargowym jednej z niezabudowanych działek na terenie gminy.
Wojewoda zaskarżył uchwałę do sądu administracyjnego.
Jego zdaniem nie doszło do skutecznego wyrażenia zgody na bezprzetargowe zbycie działki na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej, bowiem działka ta w związku z wyodrębnieniem z budynku części lokali ma kilku współwłaścicieli, w tym także gminę.
W związku z tym organ nadzoru stwierdził, że wyrażenie zgody na bezprzetargowe zbycie nieruchomości jedynie na rzecz dwóch współwłaścicieli sąsiedniej nieruchomości lokalowej jest niedopuszczalne.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Gmina uznała, iż sam fakt przylegania nieruchomości gminnej do dwóch nieruchomości, nie jest równoznaczny z funkcjonalnym powiazaniem nieruchomości z każdą z przyległych działek i automatycznie nie wyklucza bezprzetargowego trybu sprzedaży.
WSA nie zgodził się ze stanowiskiem organu nadzoru.
W ocenie sądu, fakt iż działka w związku z wyodrębnieniem z budynku części lokali ma kilku właścicieli, nie stanowi jakiejkolwiek przeszkody w możliwości jej bezprzetargowego zbycia tylko na rzecz dwóch współwłaścicieli.
Szczególnie, że współwłaścicielem działki jest także gmina, którego organ stanowiący podjął zaskarżoną uchwałę – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 22 grudnia 2016 r., sygn. akt II SA/Go 851/16, nieprawomocny