Pytanie:
Do starosty wpłynął protest społecznego komitetu protestacyjnego w sprawie budowy instalacji do oskórowania zwierząt futerkowych i suszenia ich skór. Jak starosta powinien odnieść się do takiego pisma? Czy jest to wyłącznie sprawa z zakresu środowiska? Czy należy tu wziąć pod uwagę również ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.) - dalej pr. bud.?

Odpowiedź:
Jeżeli protest wpłynął na etapie wydawania pozwolenia na budowę, to sprawa powinna być rozpatrywana w myśl przepisów budowlanych. Podobnie, jeżeli protest wpłynął już na etapie realizacji przedsięwzięcia (po wydaniu pozwolenia na budowę). Przepisy pr. bud. nie zawierają szczególnych uregulowań dotyczących rozpatrywania protestów złożonych w ramach postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę. Zastosowanie ma tutaj ogólny przepis art. 234 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.) - dalej k.p.a. Dla obiektu już istniejącego zastosowanie ma przepis art. 66 pr. bud. Organem właściwym jest powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (por.: art. 83 ust. 1 pr. bud.), co wymaga przekazania mu protestu przez starostę (por. art. 231 k.p.a.).

Inaczej sytuacja wygląda, gdy w ramach postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę prowadzona jest ocena oddziaływania na środowisko, w tym postępowanie z udziałem społeczeństwa (ma to miejsce w przypadku tzw. ponownej oceny oddziaływania na środowisko). Wówczas protest złożony w ramach konsultacji społecznych powinien być uwzględniony przy wydawaniu decyzji - por. art. 37 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235, z późn. zm.).

Jeżeli protest ma charakter żądania podjęcia określonego działania przez organ w sprawie należącej do jego kompetencji, zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2014 r. poz. 1195), które stanowią uregulowania szczególne w stosunku do przepisów k.p.a. dotyczących skarg.