Pod jednym adresem funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa złożona z kilkunastu mieszkań. Wszystkie lokale ogrzewa jeden piec na ekogroszek usytuowany w kotłowni w budynku wspólnoty. Do tej pory sprawa była prosta. Zakup węgla dokonywał zarząd wspólnoty z zaliczek wnoszonych na koszty ogrzewania przez poszczególnych członków wspólnoty.
Po wejściu w życie przepisów ustawy z 5 sierpnia 2022 o dodatku węglowym, wszyscy członkowie wspólnoty otrzymali prawo do dodatku węglowego, a większość otrzymała już z tego tytułu pieniądze. Teraz wspólnota chce skorzystać z zakupu węgla po preferencyjnej cenie od gminy. I ma wątpliwość, czy każdy członek wspólnoty musi składać indywidualny wniosek na zakup węgla, czy w imieniu wszystkich może to zrobić zarząd wspólnoty. I jak ma wyglądać płatność za zakupiony węgiel. To znaczy, czy każdy członek wspólnoty ma dokonać indywidualnej płatności z własnego konta, czy też płatność może być dokonana z konta wspólnoty mieszkaniowej.
Zdaniem radcy prawnego Łukasza Jaroszewskiego, w procedurze zakupu węgla od gminy po preferencyjnej cenie przez wspólnoty mieszkaniowe należy odróżnić dwie etapy:
- przyznania prawa do zakupu preferencyjnego
- zakupu węgla
Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl i zyskaj unikalne funkcjonalności >>>
Uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym
Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych w art. 8 ust. 1 określa, kto jest uprawniony do zakupu preferencyjnego. Zgodnie z tym przepisem do dokonania zakupu preferencyjnego jest uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o dodatku węglowym. Ustawa, gospodarstwo domowe definiuje jako:
- osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
- osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
- W przypadku wspólnot mieszkaniowych przepisy ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe należy powiązać z przepisami innych ustaw - mówi Łukasz Jaroszewski.
Czytaj w LEX: Zasady i organizacja preferencyjnej sprzedaży węgla w gminie >>>
Zakupem węgla powinna zająć się wspólnota
Odsyła do ustawy o własności lokali oraz Prawa energetycznego. Zgodnie z art. 6 ustawy o własności lokali wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.
Czytaj w LEX: Zwoływanie zebrań wspólnoty mieszkaniowej - komentarz praktyczny >>>
Przepisy art. 20 i 21 tej ustawy regulują zasady zarządzania wspólnotą mieszkaniową w przypadku jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych jest większa niż 3. Zgodnie z tym przepisami właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Stosownie do art. 14 ustawy na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
- wydatki na remonty i bieżącą konserwację;
- opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę;
- ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali;
- wydatki na utrzymanie porządku i czystości;
- wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.
Stosownie do art. 45 a ust. 6 ustawy Prawo energetyczne, w przypadku gdy wyłącznym odbiorcą paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła dostarczanych do budynku jest właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego, jest on odpowiedzialny za rozliczanie na poszczególne lokale całkowitych kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła.
Czytaj w LEX: Koszty zarządu nieruchomością wspólną >>>
Przeczytaj także: Dodatek węglowy także na piec współdzielony w budynku>>
W opinii Łukasza Jaroszewskiego, wniosek o przyznanie prawa winien więc złożyć członek wspólnoty, który jest uprawniony do jego otrzymania. Nie musi tego robić osobiście. Wystarczy, że go podpisze, a wniosek zostanie fizycznie złożony w urzędzie na przykład przez członka zarządu. Zakup węgla winien zostać zrealizowany przez wspólnotę, reprezentowaną przez zarząd, gdyż to on zarządza nieruchomością wspólną i dostarcza ciepło do poszczególnych lokali.
- Zatem uprawniony do zakupu preferencyjnego jest członek wspólnoty, a prawo to realizuje zarząd wspólnoty odpowiedzialny za zakup paliwa i dostarczanie ciepła do lokali – wskazuje radca prawny.
We wniosku o wypłatę dodatku węglowego znajduje się miejsce na wpisanie numeru rachunku, na który zostanie przekazana kwota świadczenia. Numer rachunku nie musi należeć do wnioskodawcy. Wobec tego, możliwe jest, aby środki zostały wypłacone na konto wspólnoty mieszkaniowej, o ile wnioskodawca wyraził taką osobistą wolę i wpisał we wniosku numer rachunku wspólnoty. Także faktura powinna być wystawiona przez gminę nie na członka wspólnoty, ale na wspólnotę mieszkaniową.
WZORY DOKUMENTÓW w LEX:
- Zarządzenie Wójta Gminy w sprawie upoważnienia Dyrektora OPS do prowadzenia postępowań w sprawach dotyczących wypłaty dodatku węglowego >
- Zawiadomienie o przekazaniu dodatku węglowego według właściwości >
Cena promocyjna: 135.2 zł
|Cena regularna: 169 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł