W opisanej sytuacji możliwość podpisania przez pełnomocnika oświadczeń dotyczących braku podstaw do wykluczenia i oświadczenia dot. przynależności do grupy kapitałowej, uzależniona jest od treści pełnomocnictwa.
Jeżeli pełnomocnictwo obejmuje tylko upoważnienie do sporządzenia oferty, tak jak to zostało wyartykułowane w pytaniu, to tak umocowany pełnomocnik, nie będzie mógł podpisać oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia i oświadczenia dotyczącego przynależności do grupy kapitałowej.
Jeżeli w przedstawionej sytuacji, pełnomocnik przedkłada pełnomocnictwo tylko do sporządzenia oferty, to przyjmuje się, iż jest on upoważniony jedynie do złożenia w imieniu wykonawcy formularza ofertowego, rozumianego jako oświadczenie wykonawcy, w ramach którego zobowiązuje się on do wykonania określonego świadczenia na rzecz zamawiającego.
W tym miejscu, należy jednak wskazać, iż za element oferty wykonawcy, nie traktuje się oświadczeń wykonawcy dotyczących braku podstaw do wykluczenia oraz dotyczących przynależności do grupy kapitałowej, gdyż nie zawierają one w sobie żadnego zobowiązania dla wykonawcy (por. wyrok KIO przy Prezesie UZP z dnia 8 czerwca 2009 r. (KIO/UZP 663/09).
Ocena treści dokumentu pełnomocnictwa bywa problematyczna >>>
W efekcie należy przyjąć, iż pełnomocnictwo "do sporządzenia ofert przetargowych" o którym mowa w pytaniu, nie obejmuje upoważnienia do złożenia w imieniu wykonawcy oświadczeń dotyczących braku podstaw do wykluczenia oraz dotyczących przynależności do grupy kapitałowej. Oznacza to, iż oba w/w oświadczenia, w tej sytuacji powinny być podpisane osobiście przez wykonawcę.
Zdaniem opiniującego, aby pełnomocnik mógł podpisać w/w oświadczenia osobiście, musi posiadać pełnomocnictwo, z którego wprost będzie wynikać, iż jest umocowany do złożenia oferty jak również do złożenia oświadczeń dotyczących braku podstaw do wykluczenia i przynależności do grupy kapitałowej.