Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907), osoby wykonujące czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego składają, pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, pisemne oświadczenie o braku lub istnieniu okoliczności, o których mowa w art. 17 ust. 1 p.z.p. Ów przepis znajduje zastosowanie do postępowania już wszczętego. W konsekwencji, należy pamiętać, iż nie stosuje się go na etapie czynności przygotowawczych.
Bardzo ważny dla celów stosowania art. 17 ust. 2 p.z.p. jest moment wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Następuje on z chwilą uzewnętrznienia woli zamawiającego o zamówieniu, co z reguły następuje z w momencie publikacji ogłoszenia o zamówieniu. Wyłączenie na podstawie art. 17 ust. 2 p.z.p. dotyczy bowiem osób dokonujących czynności istotnych z punktu widzenia samej procedury. Za „czynności w postępowaniu” należy zatem uznać takie czynności, jak np.: wykluczenie wykonawcy, odrzucenie oferty, wybór najkorzystniejszej oferty, czy też wystąpienie z wnioskiem o unieważnienie postępowania.
Tym samym Art. 17 ust. 1 i 2 p.z.p. nie dotyczy osób, które dokonują czynności o charakterze pomocniczym, czy też techniczno-organizacyjnym, np. pracowników sekretariatu odbierających korespondencję czy pracowników zamieszczających informacje na temat postępowania na stronie internetowej zamawiającego.
Przepisy p.z.p. nie określają również jednoznacznie terminu, w którym powinno zostać złożone oświadczenie o braku lub istnieniu okoliczności stanowiących podstawę wyłączenia. Jednak analiza przesłanek wyłączenia, o których mowa w art. 17 ust. 1 p.z.p., prowadzi do wniosku, iż ustalenie ich istnienia, bądź nie istnienia, możliwe jest co do zasady dopiero w momencie, gdy ujawnione zostaną wszystkie podmioty biorące udział w postępowaniu. W związku z tym oświadczenie, o którym mowa w art. 17 ust. 2 p.z.p., powinno być składane co do zasady po otwarciu ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, przed dokonaniem dalszych czynności w postępowaniu.
Powyższe stwierdzenie nie wyklucza jednak możliwości złożenia oświadczenia o istnieniu okoliczności stanowiących podstawę wyłączenia z postępowania w terminie wcześniejszym, chociażby przed otwarciem ofert lub w terminie późniejszym - przed samym zawarciem umowy. Uzasadnieniem dla takiego działania jest przede wszystkim wcześniej wspomniany brak określenia konkretnego terminu złożenia oświadczenia przez przepisy p.z.p.
Nie ulega również wątpliwości, iż może mieć sytuacja, w której okoliczności stanowiące podstawę wyłączenia z postępowania ujawnią się w terminie wcześniejszym lub późniejszym, niż otwarcie ofert lub odpowiednio wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Przykładem może być uprawomocnienie się wyroku skazującego za przestępstwa określone w art. 17 ust. 1 pkt 5 p.z.p. czy powstanie stosunku prawnego lub faktycznego wskazanego w art. 17 ust. 1 pkt 4 p.z.p. Jeżeli wiadomość o istnieniu podstaw do wyłączenia się z postępowania zostanie powzięta w toku postępowania, osoba, której to dotyczy, powinna powstrzymać się od dalszych czynności w postępowaniu i niezwłocznie złożyć oświadczenie o istnieniu okoliczności stanowiących podstawę do wyłączenia się z postępowania, co w konsekwencji powinno spowodować wyłączenie tej osoby z dalszego udziału w postępowaniu.
Źródło: www.uzp.gov.pl