Z dniem 1 stycznia 2017 r. wejdą w życie rozporządzenia wydane przez Ministra Cyfryzacji, dotyczące danych zgromadzonych w centralnej ewidencji kierowców (CEK), będącej częścią Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Wydanie rozporządzeń było koniczne ze względu na wprowadzenie stosownych upoważnień ustawowych do ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137, ze zm.) przez ustawę z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1273, ze zm.).
Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 29 marca 2016 r. w sprawie wyjaśniania niezgodności w danych zgromadzonych w centralnej ewidencji kierowców (Dz.U. poz. 426) określa warunki, sposób i tryb wyjaśniania niezgodności danych przez podmioty, które te dane przekazują, a także terminy, zakres, sposób, tryb i warunki przekazywania poprawnych danych do CEK. Zgodnie z przepisami rozporządzenia niezgodności odnotowywane będą w systemie teleinformatycznym obsługującym CEK przez podmiot, który stwierdzi niezgodność. Wyjątkiem będą tylko przypadki, w których podmiot stwierdzający niezgodność będzie właściwy do jej usunięcia i uczyni to bezpośrednio po jej stwierdzeniu. W rozporządzeniu przewidziano różne terminy na wyjaśnienie niezgodności w zależności od rodzaju stwierdzonych niezgodności (terminy te będą mogły być w określonych sytuacjach skracane lub wydłużane). W przypadku wykrycia niezgodności w danych, podmiot wprowadzający dane zobowiązany będzie do wyjaśnienia rozbieżności przed przekazaniem danych do CEK. Jeżeli wskazany obowiązek kolidował będzie z ustawowymi terminami na realizację zadań, dopuszczalne będzie przekazanie danych zawierających niezgodności. Wyjaśnienie niezgodności polegać będzie na: (1) przekazaniu poprawnych danych do CEK, (2) przekazaniu informacji o poprawności danych w CEK, (3) przekazaniu informacji o nieuzasadnionym wprowadzeniu danych w CEK. Brak możliwości usunięcia niezgodności również należy, zgodnie z rozporządzeniem, odnotowywać w CEK.
Kolejny z aktów, rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 29 marca 2016 r. w sprawie katalogu danych gromadzonych w centralnej ewidencji kierowców (Dz.U. poz. 427), określa jakie w CEK powinny być gromadzone dane nieosobowe (nieokreślone w Prawie o ruchu drogowym) należące do: (1) osób posiadających uprawnienia lub którym cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi, tramwajami lub motorowerami; (2) osób nieposiadających uprawnień, które kierując pojazdem popełniły naruszenie lub w stosunku do których orzeczono środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów; (3) osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień; (4)wykładowców, egzaminatorów, instruktorów prowadzących szkolenie, instruktorów techniki jazdy, lekarzy oraz psychologów; (5) ośrodków szkolenia kierowców i innych jednostek prowadzących szkolenie, pracowni psychologicznych, ośrodków doskonalenia techniki jazdy oraz ośrodków egzaminacyjnych.
Natomiast celem rozporządzenia Ministra Cyfryzacji z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wymagań technicznych i jakościowych w zakresie standardów przesyłanych danych do centralnej ewidencji kierowców (Dz.U. poz. 429) jest określenie wymagań technicznych i jakościowych w zakresie standardów przesyłanych danych oraz trybu wprowadzania danych do CEK, przy uwzględnieniu potrzeby zapewnienia wysokiej ich jakości i referencyjnego charakteru ewidencji. Zgodnie z przepisami rozporządzenia podstawowym obowiązkiem administratora CEK jest udostępnianie schematu zasilania, oraz jego kolejnych wersji, podmiotom wprowadzającym dane do CEK (dane powinny być przekazywane do CEK zgodnie z tym schematem). Przekazywanie danych wymagać będzie wskazania sumy kontrolnej generowanej automatycznie przez system teleinformatyczny obsługujący CEK. Ponadto poprawność przekazywanych danych będzie weryfikowana przez administratora w oparciu o dane zgromadzone w rejestrze PESEL, REGON i TERYT. Wprowadzanie danych do CEK wymagać będzie użycia danych słownikowych udostępnianych przez system teleinformatyczny obsługujący ewidencję. W przypadku poprawnego wprowadzenia danych do CEK do podmiotu wprowadzającego dane wysłany zostanie komunikat z systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję. Otrzymanie komunikatu uzależnione będzie od spełnienia wskazanych w rozporządzeniu warunków (m.in. wskazania sumy kontrolnej).
Nowe przepisy dotyczące danych zgromadzonych w centralnej ewidencji kierowców (CEK)
Minister Cyfryzacji określił katalog danych gromadzonych w CEK, warunki, sposób i tryb wyjaśniania niezgodności w tych danych oraz wymagania techniczne i jakościowe w zakresie standardów przesyłania danych do CEK.