Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
PINB w wyniku niewykonania przez Inwestora nałożonego decyzją obowiązku rozbiórki budynku gospodarczego wystosował do zobowiązanego tytuł wykonawczy a następnie postanowienie o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia.
Jednakże zobowiązany nadal nie wykonał ciążącego na nim obowiązku wobec czego PINB skierował tytuł wykonawczy do właściwego urzędu skarbowego. W wyniku tych czynności zobowiązany dokonał rozbiórki całego obiektu, co potwierdziła również kontrola PINB.
Czy w tej sytuacji PINB powinien umorzyć postępowanie egzekucyjne oraz umorzyć grzywnę w celu przymuszenia osobnymi postanowieniami?
Odpowiedź
W przedstawionej w pytaniu sytuacji organ nadzoru budowlanego, jako organ egzekucyjny, nie powinien umarzać postępowania egzekucyjnego w trybie art. 59 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - dalej u.p.e.a., gdyż wykonanie przez zobowiązanego obowiązku już po fakcie wszczęcia tego postępowania nie spełnia przesłanek umorzenia określonych w tym artykule.
Jak podkreśla się w orzecznictwie sądowo – administracyjnym celem postępowania egzekucyjnego jest doprowadzenie do realizacji przez zobowiązanego jego obowiązków.
Zatem gdy wskutek zastosowanego środka egzekucyjnego osoba zobowiązana wykonała obowiązek objęty tytułem wykonawczym to uznać należy, że to postępowanie osiągnęło zamierzony skutek i tym samym jest zakończone.
W odniesieniu do postanowienia o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia wskazać należy na art. 125 u.p.e.a. Przepis ten stanowi, że w razie wykonania obowiązku określonego w tytule wykonawczym, nałożone, a nieuiszczone lub nieściągnięte grzywny w celu przymuszenia podlegają umorzeniu.
Postanowienie w sprawie umorzenia wydaje organ egzekucyjny na wniosek zobowiązanego (bez wniosku organ nie ma podstaw prawnych do działania w tym zakresie). Ponadto, z powodu skierowania tytułu wykonawczego do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, organ nadzoru budowlanego, jako wierzyciel, powinien wystąpić do tego urzędu z wnioskiem o umorzenie postępowania egzekucyjnego należności pieniężnych.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .